Zpravodajství

VIDEO: Klaus vítá Paroubkovu kritiku

VIDEO: Klaus vítá Paroubkovu kritiku

Prezident Václav Klaus sklidil za prezentování svých názorů týkajících se globálního oteplování další kritiku. Po ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi se do Klause obul i Jiří Paroubek. Vytýkají mu, že své soukromé názory na oteplování planety hodlá představit na na veřejném politickém fóru na půdě OSN. Paroubek se obává se, že budou vykládány jako oficiální postoj Česka. Klaus však reagoval překvapivě vstřícně, pro TV Nova řekl, že Paroubkovu kritiku bere jako otevření dialogu na toto téma v Česku.

Zdroj: TV Nova

Paroubek zašel až tak daleko, že napsal českému prezidentovi otevřený dopis. V něm ho vyzývá, aby na půdě OSN neprezentoval své soukromé názory na globální oteplování. Kvůli tomu se dal s Klausem do křížku i Bursík (čtěte zde!).

Paroubek si prezidenta představuje jinak

Paroubek si podle svých slov představuje výkon prezidentské funkce zcela jinak. A navíc s Klausovými názory nesouhlasí. Klaus odmítá zásahy do svobody jednotlivce kvůli podle něj neopodstatněné hrozbě z globálního oteplování planety.

Vše vyjádřil ve své nedávno vydané knize Modrá, ne zelená planeta. Již její název charakterizuje odmítání zelených teorií a zároveň klade důraz na to, že při pohledu z vesmíru je planeta Země skutečně jen modrá, nikoli zelená (více zde!).

Klaus je mediální tvář v USA

Český prezident se navíc stal tváří mediální kampaně v USA, která oponuje názorům bývalého kandidáta na post amerického prezidenta Ala Gorea (více zde!). Ten naopak veřejně upozorňuje na nebezpečí číhající na planetu Zemi v případě, že se nic nezačne dělat se znečištěním a emisemi.

Plíživý socialismus?

Klaus tento aktivistický přístup environmentalistů čili lidí zabývajícími se životním prostředím připodobňuje k praktikám z éry socialismu.

 

Před prezidentovým vystoupením na konferenci o globálním oteplování, která se uskuteční v předvečer zasedání Valného shromáždění OSN, Paroubek Klausovi připomíná, že je prezidentem všech občanů, nejen těch, kteří sdílí jeho názory.

"...se domnívám, že nemáte žádný mandát prezentovat na něm (zasedání) své subjektivní názory na danou problematiku," píše předseda.

Paroubek nepřímo označil Klause za iluzionistu

"Popírat realitu je velké umění vlastní především iluzionistům či nekritickým a sebestředným osobnostem, které neradi slyší nepříjemné věci," píše mimo jiné Klausovi. Podle něj se na tom, že dochází ke klimatickým změnám, shoduje drtivá většina odborníků.

Bursík si myslí že jeho iniciativa může ohrozit šance České republiky stát se nestálým členem Rady bezpečnosti OSN v roce 2008 až 2009.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz