Zpravodajství

Policie zadržela padělatele bankovek

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi v pátek skupinu 15 lidí podezřelých z šíření padělaných stodolarových bankovek. Škoda je podle policie v řádech statisíců dolarů. Policie obvinila 13 lidí z padělání a pozměňování peněz. Dva po výslechu pro nedostatek důkazů propustila, řekla mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová.

Mezi zadrženými jsou podle ní Češi, Slováci, občané bývalého Sovětského svazu a někdejší Jugoslávie a také Sýrie. Policisté z ÚOOZ je zatkli ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení v Brně, v Praze a v Teplicích.

Pět lidí je stíháno na svobodě, pro osm podezřelých policie navrhla vazbu, uvedla Kosinová. Hrozí jim až 15 let vězení, dodala.
Při domovních prohlídkách policisté našli legálně i nelegálně držené zbraně a větší množství peněz.

Odborníci budou zkoumat, zda jsou pravé, nebo falešné. Policie také objevila padělané doklady osob různých národností. "Některé z nich používali pachatelé jako své doklady totožnosti," řekla Kosinová.

Policisté skupinu při akci s názvem Hit sledovali rok. "Víme s jistotou, že padělky distribuovali od roku 2004," uvedla mluvčí. Padělky byly podle ní velmi zdařilé. "Jsou tak dobré, že některé z nich prošly dokonce směnárnou," poznamenala Kosinová. Policisté se domnívají, že falešné peníze pocházely ze zahraniční dílny.

Hlavním organizátorem skupiny byl podle policie muž z bývalého Sovětského svazu, který v Brně žije už od začátku 90. let. Byl podle Kosinové znám jako šéf luhaňské brigády, což byla jedna z ruskojazyčných mafií.

Policie se o něj v minulosti zajímala už několikrát, i pro podezření z padělání a distribuce padělků, podotkla mluvčí. Policisté ale nikdy neshromáždili dostatek důkazů. Nyní je mezi lidmi, kteří možná skončí ve vazbě.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz