Zpravodajství

Slovensko chce nabízet medvědy, zn. za odvoz zadarmo!

Chcete mít doma místo psa třeba huňatého medvěda? Ve zverimexu vám asi nepomůžou, napište si o jednoho na Slovensko. Vskutku originální řešení problému s údajně přemnoženými medvědy zvažuje slovenské ministerstvo životního prostředí.

Podle jeho dosavadních analýz žije na Slovensku zhruba o 400 medvědů víc, než by se jim tam hodilo. Aby nemuseli tyto chráněná a údajně přemnožená zvířata zabíjena, ministerstvo zvažuje, že by medvědy nabízelo jiným zemím. Podle odborníků je to ale nerealizovatelné.

"Nabízíme medvědy. Značka: za odvoz, byt a stravu". Trochu absurdní, pravda, ale takovéto inzeráty by si mohlo podat slovenské ministerstvo životního prostředí. A pokud by si je zájemce sám odvezl, tak by to prý bylo i zadarmo. Ovšem mnozí ochranáři s tím nesouhlasí a klepou si na čelo.

Podle ministerstva se chlupáči přemnožili a právě proto se stále častěji objevují v blízkosti lidských obydlí.

Tento medvídek, který začal představovat nebezpečí, měl štěstí. Nezabili ho, ale odchytili a umístili do zoo. Ty už ale další huňáče nemají kam dát. Práve proto ministerstvo zvažuje nabídnout jich na vývoz. Podle ministerstva by tak nemusel probíhat regulovaný odchyt, neboli zabíjení.

Podle odborníků na medvědy ale v zemích, kde medvědi chybějí, nemají vhodné podmínky a i tam skončí chlupáči u kontejnerů. Chytré hlavy ze slovenského ministerstva tak můžou hromadně vyvážet medvědy například do Švýcarka nebo Rakouska, ale medvěd tam bude zase jen strašákem. A co kdyby si ve Švýcarsku řekli, že jim Slováci poslali zlé medvědy a vznikl by mezinárodní problém?

Po českých horách ale medvědi dovezení ze slovenských hor alespoň zatím chodit nebudou.

Slovenské ministerstvo životního prostředí ale absurditu návrhu hájí tím, že nápad zatím nemá konkrétní podobu a je zatím jen na úrovni diskuse. Chytřejší prý budou, když znovu a přesněji spočítají medvědy, běhající po svazích slovenských hor.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz