Zpravodajství

Kontroly na hranicích skončí 21. prosince

Kontroly na hranicích skončí 21. prosince

21. prosince naše republika vstoupí do takzvaného Schengenského prostoru. Přestanou tak kontroly na hranicích. Česko nebude mít žádnou pevnou hranici, sousedí totiž pouze se členy EU. Ze hruba 250 pracovišť pohraniční a cizinecké policie zůstane asi jen čtyřicítka .

Zdroj: TV Nova

Z hraničních přechodů naší republiky zmizí kontroly. Cizinecká policie ale své uplatnění bude mít pořád.

Bavorský ministr není nadšen

Odstranění hraničních kontrol na pomezí Německa s Českem a Polskem po blížícím se rozšíření schengenského prostoru k 21. prosinci je podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna předčasné.

Neškodilo by ještě předtím uskutečnit některá bezpečnostní opatření, například rozšířit identifikaci osob podle DNA do všech států schengenského systému, řekl ministr pro dnešní list Bild am Sonntag.

 "Jeden, dva roky navíc by nám docela pomohly, abychom do našeho společného evropského domu zabudovali to či ono varovné zařízení navíc," uvedl Herrmann.

Srovnávací identifikace podle DNA a výměna těchto dat by podle něj měla být mezi všemi státy systému na stejné úrovni, jako má již nyní Německo s Rakouskem nebo Španělskem.

Mnoho německých občanů má prý nepříjemný pocit, když myslí na blížící se otevření hranic s Polskem a Českem. "Když se nechávají otevřené domovní dveře, hrozí nebezpečí, že vejdou nejen přátelé, ale i nechtění hosté," připomněl.

V bezpečnosti příhraničních oblastí ale nedojde k žádným škrtům. "Neexperimentujeme s bezpečností našich občanů. Nehledě na otevření hranice nestáhneme v Bavorsku ani jednoho z policistů z příhraničních oblastí s Českem," zdůraznil Herrmann.


Za důležitý prostředek k trestnímu stíhání označil také automatické snímání registračních značek automobilů. "Pachatelé trestních činů si nesmějí být jisti, že budou moct s autem nepozorovaně utéct přes hranice," řekl.

O rozšíření Schengenu a z toho vyplývajících úkolech jednal v pátek v Německu český ministr vnitra Ivan Langer. Se svým spolkovým protějškem Wolfgangem Schäublem se sešel v Pirně se saskými představiteli a ve Schwandorfu s bavorskými, včetně Herrmanna.

Langer i Schäuble místní politiky ujišťovali, že přítomnost policistů v příhraničních oblastech bude viditelná. "Odstranění stálých hraničních kontrol přinese stejnou měrou více svobody i bezpečnosti," ubezpečil Schäuble; místní němečtí politici však více odrážejí obavy prostých občanů z příhraničí bez ohledu na to, nakolik jsou oprávněné.

Kontroly na pozemních česko-německých hranicích by měly skončit o půlnoci z 20. na 21. prosince. Schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích EU se rozšíří o devět zemí z deseti, o které se Evropská unie rozrostla 1. května 2004. Německo a Česko mají společnou hranici o délce 811 kilometrů.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz