Zpravodajství

VIDEO: Pohřeb Bhuttové, další mrtví!

VIDEO: Pohřeb Bhuttové, další mrtví!

Chaos ovládl Pakistán. Proběhl pohřeb Bhuttové, bylo zabito několik lidí. Mrtvý je i další politik. Policie má rozkaz střílet do agresivního davu.

 Se zavražděnou političkou se loučil statisícový dav

Lidé pláčí, křičí a v zoufalství se bijí do hlavy. „Bhuttová je živá, Bénazír žije", skandují mnozí z nich. Na místě jsou členové její nejbližší rodiny včetně manžela a dětí. Davy lidí se tlačí na auto s rakví s ostatky političky.

Takový byl obraz pátečního rozloučení se zavražděnou političkou. Pohřeb se konal podle islámské tradice brzy po úmrtí v provincii Sindt.

 

Další mrtvý politik

Při dalším výbuchu zahynul další politik - kandidát vládní strany spolu ze svými poradci. Uvedla to agentura Reuters.

Chaos a rozkaz ke střelbě

Dav rozzuřených lidí dnes v pákistánském Péšávaru na severozápadě země vyraboval a vypálil úřad provládní strany Pákistánská muslimská liga Kaide Azam (PML-QA). Pokračují tak nepokoje, které na různých místech Pákistánu vypukly ve čtvrtek poté, co byla opoziční vůdkyně Bénazír Bhuttová zavražděna.
V provincii Sindh, odkud Bhuttová pocházela a která je baštou jejích stoupenců, dnes dala provinční vláda ozbrojeným silám právo rozhánět protesty ostrou střelbou. "Ano, střílejte na každého, kdo chce poškodit život obyčejných lidí a veřejný majetek," prohlásil ministr vnitra vlády provincie Sindh Akhtár Zaman.
Dav asi 1500 lidí vyšel v Péšávaru do ulic, skandoval "Bhuttová žije", vypálil úřad provládní strany a kamenoval místní kino.
Podle dostupných informací bylo zatím v Pákistánu při nepokojích, které po vraždě Bhuttové vypukly, zabito nejméně jedenáct lidí. V Karáčí, největším pákistánském městě a hlavním městě provincie Sinh, během noci skupiny mladíků zapalovaly automobily a obchody. "Od uplynulé noci tu byla napáchána spousta škod. Obchody, auta i vládní budovy byly vypáleny," řekl Azhár Alí Farúkí, vysoký policejní důstojník z Karáčí.
"Snažíme se mít situaci pod kontrolou, ale emoce lidí jsou velmi rozjitřené," dodal. Po rozednění je zatím situace v Karáčí relativně klidná. Ulice byly dnes ráno prakticky vylidněné, obchody zůstaly zavřené a po městě hlídkují příslušníci policie a polovojenských jednotek.

Nova.cz, Reuters
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz