Zpravodajství

VIDEO: Na horách se lyžuje i přes oteplení

VIDEO: Na horách se lyžuje i přes oteplení

Na českých horách jsou dobré podmínky k lyžování. V Krkonoších a Orlických horách leží od 20 do 80 centimetrů sněhu a lyžařů neubývá. Menší zájem je o sjezdovky na Vysočině. Jeseníky postihla menší obleva, stále se však lyžuje, i když na některých místech s pomocí umělého sněhu.

Zdroj: TV Nova

O lyžařské areály na Vysočině byl o víkendu spíš menší zájem, na vlecích se jezdilo bez čekání. Přestože denní teploty stoupaly nad bod mrazu, byly sněhové podmínky velmi dobré a na sjezdovkách leželo i 60 centimetrů technického sněhu.

Běžecké tratě se kvůli nedostatku přírodního sněhu nikde v kraji neupravují.

Sjezdovka na Harusově kopci u Nového Města na Moravě měla o víkendu celkem dobrou návštěvnost. "Lyžaři se po Vánocích začali probouzet," zhodnotil správce Karel Klapač.

Podle něj byly v posledních dnech na Novoměstsku o něco nižší teploty než jinde v kraji kvůli mlhavému počasí. "Dnes chvílemi svítilo slunce, podmínky byly ideální," dodal.

Díky ranním mrazíkům čekaly výborné sněhové podmínky také na lyžaře v Lukách nad Jihlavou, kde na svahu leží kolem 50 centimetrů technického sněhu. Zájem byl spíš nižší, lyžaři jezdili bez čekání u vleku.

Krušné hory nabízejí dobré terény

Střední část Krušných hor v Karlovarském kraji nabízí stále velmi dobré lyžařské terény pro sjezdové lyžaře i běžkaře. Před víkendem mírně nasněžilo, na sjezdovkách je nyní mezi 60 až 70 centimetrů sněhu.

Noční teploty se už několik dnů pohybují lehce pod bodem mrazu, přes den mírně nad nulou, což by mělo dále trvat. Oblast Božího Daru a Klínovce zažila o víkendu nejvyšší obsazenost na počátku ledna za poslední roky. Ubytování se dnes dá opět sehnat. Vyplývá to z dnešních informací infocenter a horské služby.

V provozu jsou všechna střediska zimních sportů v kraji. Nejvíce vleků a sjezdovek funguje na Klínovci. Lyžuje se také na všech sjezdovkách na Neklidu a přímo v Božím Daru.

Šumava má dobré lyžařské podmínky

Stovky lyžařů si o víkendu našly cestu do dvou největších jihočeských zimních středisek Lipno a Zadov. V nich i přes teploty, které během dne stoupají nad nulu, panují stále dobré podmínky. Situaci zachraňuje umělý sníh, který je vůči vyšším teplotám odolnější. V provozu jsou tak všechny sjezdovky a jezdí veškeré lanovky i vleky.

Na Lipně v sobotu lyžovalo kolem 1600 lidí, dnes byla návštěvnost jen nepatrně menší, řekl Antonín Kolář z vedení střediska. Na sjezdovkách leží od 40 do 60 centimetrů sněhu, podle správců panují v centru jedny z nejlepších podmínek v sezoně.

"Sněhové podmínky jsou skutečně výborné, lyžování dnes navíc provázelo slunečné počasí," dodal Kolář. Fronty vleků byly podle něj minimální.

I Zadov přivítal stovky nadšenců - jak v sobotu, tak i v neděli tamní svahy sjíždělo okolo 800 lyžařů. Počasí přitom vůbec nepřeje, kopce pokrývá od 20 do 40 centimetrů technického sněhu, který v noci přimrzá. Středisko je přesto v plném provozu a zůstane i další týden.

 "Začíná to mít nádech jarního lyžování, tvoří se typický firn," podotkl šéf centra Pavel Voldřich. Milovníkům běžek jsou k dispozici desítky kilometrů stop. Tratě na loukách zůstávají v přijatelném stavu, v lesních úsecích se již objevují holá místa.

V Jeseníkách je obleva

Obleva postihla přes víkend i mnohá střediska v jesenických horách. Sněhu na tamních sjezdovkách ubylo, podle provozovatelů však situaci zachraňuje umělý sníh, který je vůči vyšším teplotám odolnější.

Střediska během soboty a neděle obsadili hlavně Poláci, v regionech sousedících s českými hranicemi mají totiž tamní děti prázdniny.
Velké množství lyžařů zamířilo přes víkend například do Petříkova. "Z velké většiny to byli Poláci," řekl provozovatel jednoho z tamních středisek František Kaštyl.

Podotkl, že obleva se sjezdovek příliš nedotkla. "Projevilo se to hodně na cestách. Na sjezdovkách máme umělý sníh, který má stabilitu. Je daleko odolnější než přírodní sníh, více vydrží," doplnil Kaštyl.

Podobnou zkušenost mají i v lyžařském areálu Příčná ve Zlatých Horách. I tam se v převážné míře vydali s lyžemi Poláci. "Návštěvnost je velká, máme nadprůměr. Poláků je hodně, ale přibylo i Čechů, je to tak 60:40," řekl zástupce střediska Jiří Pavlík.

Podle něj sníh na sjezdovce taje, ale provozovatelé stále spoléhají na velkou zásobu. "V pondělí budeme sjezdovku upravovat a přemísťovat sníh," doplnil Pavlík.

Hůře je na tom středisko na Červenohorském sedle, které spoléhá pouze na sníh přírodní. "Sněhu ubylo, ale není to tak zlé, jde to stroji ještě upravit. Není to však žádná zima," posteskl si zástupce střediska Jiří Hanák. Návštěvnost byla podle něj především v sobotu slabá.

Podle dispečera Horské služby v Jeseníkách Martina Chalupy mělo v sobotu na horách počasí inverzní ráz, dnes je většinou zataženo a teploty se pohybují nad nulou.

Záchranáři podle něj mají o víkendu za sebou menší pátrací akci, ztraceného turistu nalezli po 50 minutách.

V Krkonoších je opět nával

Dobré podmínky pro lyžování, které panují v horských střediscích Královéhradeckého a Pardubického kraje, nalákaly během víkendu na hory tisíce lyžařů.

Na sjezdových tratích v Krkonoších a Orlických horách leží od 20 do 80 centimetrů sněhu, upravené jsou také běžecké stopy, vyplývá z informací provozovatelů vleků.

"Návštěvnost byla skutečně vysoká, v sobotu lyžovalo přes 3500 lidí, dnes budu zájem podobný. Sněhové podmínky jsou skutečně výborné, navíc dnes svítí na horách slunce," řekl Petr Hynek z lyžařského areálu Černá hora v Janských Lázních na Trutnovsku.

Sněhové podmínky v horských střediscích se zlepšily v průběhu minulého týdne, kdy připadlo několik centimetrů sněhu. "Nový sníh se spojil s technickým, v noci a dopoledne tu mrzlo, takže tratě jsou dobře upravené," řekl Hynek.

Slunečného počasí si mohli na horách užít také běžkaři, například na hřebenech Krkonoš leží do 140 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech je vyhlášený druhý stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech Orlických hor je do 70 centimetrů sněhu.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz