Zpravodajství

VIDEO: Skandál: Hormonální léky jsou nezákonně na prodej!

VIDEO: Skandál: Hormonální léky jsou nezákonně na prodej!
Zdroj: TV Nova

Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil sérii rozsáhlých kontrol v centrech, která se zabývají umělým oplodněním. Rozhodl se tak po naší reportáži, ve které jsme upozornili na to, že si pacientky center mezi sebou prodávají hormonální léky, které jim po léčbě zbydou. To je nejen nezákonné, ale hlavně velmi nebezpečné.

Před třemi měsíci koupili na inzerát menopur. Na internetu ho stejně jako řada dalších nabízela žena, které zbyl po léčbě neplodnosti.

Chtějí ušetřit

Ženy, které lék kupují, ušetří až desítky tisíc korun, na druhou stranu ale nemají jistotu, co vlastně koupily. Do těla si tak můžou vpravit prakticky cokoliv. Úřady už proto zasáhly.

Zatím šlo prý pouze o varování. Ústavy byly vyzvány, aby léky vydávaly v přesném množství a kontrolovaly, co jejich pacientky berou.

Podle zákona u nás smějí prodávat léky pouze nemocnice, oprávnění lékaři a lékárny. Ty vybrané pak mohou prodávat i na internetu. I jim ale zákon zakazuje internetový prodej léků na recept.

Přesto i nyní na internetu inzeráty nabízející léky na recept najdete. Úřady proto hodlají v kontrolách přitvrdit.

Za nezákonný prodej léků by letos měly začít padat značné pokuty.
Maximální pokuta se zvýšila ze sta tisíc na tři miliony korun. Ta hrozí nejen tomu, kdo léky skutečně prodává, ale i tomu kdo je k prodeji jen zkusil nabídnout.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz