Zpravodajství

Britské střední školy budou povinně vyučovat vaření

Britské školy čekají změny. Na všech středních školách budou povinné lekce vaření. Jejich cílem bude naučit mladé lidi připravit alespoň osm zdravých, jednoduchých jídel.

Od letošního září přibude na 85 procentech britských škol nový předmět. Kluci i holky mezi 11 a 14 lety budou chodit na hodiny vaření. Do roku 2011 se k nim musejí přidat i zbývající školy, většinou ty, které navštěvují výhradně chlapci. Všichni teenageři se tak povinně naučí vyrobit alespoň osm jídel připravených z čerstvých, zdravých surovin, bez použití polotovarů.

S návrhy, která jídla by měla být vybrána, může přijít kdokoli a poslat je e-mailem vládnímu odboru pro školství. Podmínkou jsou zdravé suroviny, jednoduchá příprava a výběr takových jídel, aby mladým chutnala.

Až dosud se vaření v Británii učilo jen na základních školách a pak již jen na odborných. Nové rozhodnutí je součástí celospolečenské ofenzívy proti obezitě, kterou vláda vyhlásila.

Oficiálně doporučená osmička "povinných" jídel obsahuje rizoto, boloňské špagety, smaženou zeleninu, pečené kuře s bramborem, čerstvý zeleninový salát, domácí hummus (omáčka z cizrny) nebo gado gado (buráková omáčka) s krájenou čerstvou zeleninou k namáčení, smažené brambory s hráškem a ovocný kompot s jogurtem a ovesnými vločkami.

První reakce veřejnosti nejsou zcela nadšené a mnoho mladých lidé přichází s vlastními návrhy, v nichž se odráží většinou jejich původ. V Austrálii narozená čtrnáctiletá Rose postrádá v seznamu míchaná vajíčka, indický pokrm kičrí a jednoduché vegetariánské karí. Sedmnáctiletý Peter z Liverpoolu by zase dal přednost tomu, aby uměl připravit omeletu, pečeného lososa, upéct vlastní chléb a ovocný koláč.

Jak by asi podobná diskuse dopadla u nás?

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz