Skupina WikiLeaks v pátek zveřejnila sérii nových dokumentů americké diplomacie. Je mezi nimi šest stovek depeší, které se týkají Česka.
Jsou to vesměs depeše z amerického velvyslanectví v Praze určené americkému ministerstvu zahraničí, ale i zprávy z ústředí americké diplomacie pro pražskou ambasádu.
Depeše z let 2004 až 2010 jsou vyvěšeny na adrese http://wikileaks.org/tag/EZ_6.html. Většinou jsou označeny jako "důvěrné", ne "tajné".
Zprávy informují o postojích české vlády, zejména ke Spojeným státům a také k radaru, který Američané plánovali pro Brdy.
Ve zprávě z října 2009 se například píše, že senátoři Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg vyjadřují znepokojení nad tím, že vláda prezidenta Baracka Obamy odvolala plán protiraketové obrany, jehož součástí byl radar v Brdech a protirakety v Polsku.
Některé depeše hodnotí vztahy mezi politiky a stranami nebo rozebírají české postoje během předsednictví Evropské unii v první polovině roku 2009.
Psali jsme:
Wikileaks: TEROR V EVROPĚ! Atentáty a jaderná bomba
Ze zpráv vyplývá, že Američani sledují ruský zájem o dostavbu Temelína. Obávají se energetické závislosti Česka na Rusku.
Jedna z depeší z října 2009 obsahuje doporučení amerického viceprezidenta Joea Bidena někdejšímu českému premiérovi Janu Fischerovi: "Pokud se chcete zbavit závislosti na Rusku, obraťte se na (americkou firmu) Westinghouse. Westinghouse se uchází o dostavbu temelínské elektrárny.
WikiLeaks, kterou založil Australan Julian Assange, je "whistle-blower" skupina, tedy sdružení "práskačů". Publikuje neveřejné nebo tajné dokumenty, které pocházejí z prostředí vlád, státních institucí a korporací.
Depeše americké diplomacie začala skupina zveřejňovat na sklonku loňského roku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz