Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.6. 2015 08:38
zaměřte se na své tělo

TĚLO a jeho 17 plíživých SIGNÁLŮ, že je vaše zdraví v ohrožení

Péče o tělo
Zdroj: Thinkstockphotos

Podívejte na své tělo pořádně a zblízka, můžete totiž přijít na to, že vám signalizuje, že s vámi není něco tak úplně v pořádku. Záleží i na detailech.

Zdánlivě triviální signály vašeho těla mohou rozhodnout o tom, zda na nějaký zdravotní nedostatek přijdete včas, nebo ho zanedbáte, a k lékaři se v lepším případě dostanete na poslední chvíli. Čtěte, co všechno může znamenat, že nejste tak úplně fit, jak si myslíte.

 

1. Šedivění před čtyřicítkou

Předčasné šedivění může mít vážnou zdravotní příčinu. "Máte-li z padesáti procent šedivé vlasy před dosažením čtyřicítky, asi byste měli zkontrolovat, zda netrpíte diabetem," říká doktorka Joan Liebmann-Smithová pro britskou mutaci časopisu Marie Claire.

 

2. Zrohovatělé skvrny na kůži

Nadměrné rohovatění kůže - neboli keratóza - většinou neznamená nic, co by člověka ohrožovalo na životě. Flíčky ztvrdlé kůže vám ovšem mohou naznačovat, že vaše pokožka byla nadměrně vystavena slunečnímu záření. Tyto skvrny jsou varováním před hrozbou, jakou představuje rakovina kůže.

 

3. Prořídlé obočí

Pokud zpozorujete, že vaše obočí najednou výrazně prořídlo, může to být známkou toho, že je snížená činnost vaší štítné žlázy. Toto onemocnění může souviset i s řídnutím kštice. Včasná léčba vám může vlasy i obočí zachránit.

 

 

4. Povadlá oční víčka

Přimhouřené oči mohou vypadat smyslně, ale pozor. Povadlá oční víčka nemusí to být jen příznakem stárnutí, ale je to i signál, že je poškozen váš zrak. Pro jistotu si zajděte na oční.

 

5. Zažloutlé bělmo

Barva očního bělma je dalším indikátorem vašeho zdravotního stavu. Zarudlé bělmo obvykle znamená, že jste unavení, nebo máte kocovinu. Zažloutlé bělmo může být znamením toho, že trpíte takzvaným Gilbertovým syndromem (dědičnou poruchou metabolismu žlučového barviva v krvi). Toto onemocnění bývá nejčastěji diagnostikováno mezi 15. až 30. rokem života. "Růžové oko" je zase jiný název pro zánět spojivek. Pokud ale růžová barva bělma přetrvává, určitě si zajděte k lékaři, aby vám udělal test na chlamydie.

 

6. Pomačkané ušní lalůčky

Studie, uveřejněná v časopisu The American Journal of Medicine, poukazuje na souvislost abnormálního záhybu na ušním lalůčku a o třetinu zvýšeným rizikem onemocnění srdce. Podle této teorie znamená rýha na lalůčku nedostatečnou elasticitu, což má vliv i na pružnost srdečních tepen.

 

 

7. Zarudnutí obličeje

Červené tváře a nos mohou znamenat, že máte růžovku. Ta často postihuje ženy ve věku mezi 30. a 55. rokem života. Stres, slunce a kořeněná jídla rozšiřují cévy, takže se snažte tyto faktory omezit. Růžovka může mít nepříznivý vliv na vaše oči.

 

8. Popraskané koutky

Praskliny v koutcích úst jsou někdy způsobeny nedostatkem vitamínů B a zinku v organismu. Pokud potíže přetrvávají, může být jejich příčinou plísňová infekce. Navštivte proto raději kožního lékaře.

 

9. Oteklý krk

Struma - otok na přední straně krku - může naznačovat Gravesovu nemoc, tedy hypertenzi štítné žlázy, kterou nejčastěji trpí ženy ve věku 20 až 50 let. Dalším signálem, že můžete trpět touto nemocí, je i nenadálé hubnutí. Co nejdříve navštivte lékaře.

 

 

10. Zhnědlá kůže

Ztmavnutí kůže, které se vám přihodí i bez opalování, může znamenat, že trpíte Addisonovou nemocí (selháním nadledvinek), při které je člověk velmi unavený a bolí ho celé tělo.

 

11. Široký hrudník

Pokud máte neobvykle široký hrudník a naopak velmi útlý pas, může to znamenat, že jste náchylnější k tomu, že onemocníte cukrovkou. Štíhlý pas sám o sobě ale rozhodně není k zahození, čtěte níže.  

 

12. Husí kůže

Pokud máte často takzvanou husí kůži, může to být způsobeno nadměrnou tvorbou keratinu. To je sice neškodné, ale člověku může být husí kůže nepříjemná. Můžete to vyřešit jako Kleopatra a koupat se v mléce. Kyselina mléčná vás totiž této obtíže může zbavit, stejně jako krém se steroidy, který vám předepíše dermatolog.

 

13. Tuk na bocích a břiše

Pokud se vám hromadí tuk na břiše, máte třikrát větší riziko, že onemocníte demencí. Navíc je velmi pravděpodobné, že budete náchylnější k onemocnění cukrovkou a srdečnímu onemocnění.

 

 

14. Zarudlé dlaně a prsty

Zarudlé dlaně a prsty mohou být příznakem onemocnění jater. Pravděpodobně se budete cítit špatně a letargicky. Bude lepší, abyste co nejdříve navštívili lékaře.

 

15. Dlouhý prsteníček

Pokud má žena ukazováček kratší než prsteníček, může to znamenat, že má v těle nezvykle moc hormonu testosteronu. To sice může vést k tomu, že bude v posteli náruživější než jiné ženy, ale také bohužel náchylnější ke vzniku artritidy.

 

16. Nevzhledné nehty

Stínka na nehtu může být příznakem prodělané nemoci nebo špatné výživy - nebo také toho, že jste kladivem trefili prst místo hřebíku. Každopádně, pokud se vám nehty hodně lámou, nepodceňte to, může to být i příznak anémie (onemocnění krve). Hnědočerveně zabarvené nehty mohou znamenat, že vaše i ledviny "zápasí " s nějakým onemocněním.

 

 

17. Studené nohy

Chodidla jsou daleko od vašeho srdce, takže jsou podle lékařů často prvním místem, kde se projeví cévní onemocnění. Abnormálně studené nohy a ruce bývají dávány do souvislosti s Raynaudovým syndromem. Trpí jím nejčastěji mladé ženy a je charakterizován recidivujícími záchvaty blednutí pokožky a bolestí periferních částí těla, jako jsou právě nohy a ruce. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Blíží se doba chlupatá? Lékaři varují: Neholte si chlupy, ničíte si zdraví!

Pozor na rychlé občerstvení: Už po dvou týdnech zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva!

pet TN.cz