Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2017
ničí zdraví!

Auta bez filtrů projdou klidně i technickou. Jezdí jich až milion!

Zdroj: V Magazine

Podvody s filtry pevných částic v osobních autech jsou pravděpodobně mnohem větší, než se zdálo. Podle zjištění reportéra TV Nova totiž používají na některých stanicích technické kontroly speciální zařízení, které simuluje chod motoru a měřením tak projdou i vozy s odstraněným filtrem. Jezdit bez něj se ale nesmí.

Auto bez filtru pevných částic by rozhodně nemělo projít povinnou emisní kontrolou. Stačí ale ochotný technik a může na silnici. "Když se to rozdělá, tak v tom je elektronika a musí se z toho vytáhnout potenciometr, kterým by šlo měnit kouřivost," říká na videu z kontroly, točeném skrytou kamerou, technik. Vysvětluje, jak ošidí měřící přístroj.

 

Měřicí přístroj se podle našeho zjištění dá upravit tak, aby toho příliš nenaměřil. Systém se připojí na malou krabičku, která simuluje chod motoru. Měřák si myslí, že je připojený k autu, přitom ale naměří jen to, co mu určí technik.

 

 

Zatímco stanice technické kontroly musejí kontrolu vozidla dokládat fotkami a videozáznamy, pro emise nic takového neplatí. "Pravda je, že prostě když změřím auto jiné, tak když mě nechytnete za ruku, tak mi to dokažte, že jo," potvrzuje automechanik Jan Karnolt.

 

Nejde o nic výjimečného. V praxi jde o hrozivá čísla. "Těch vozidel, které jsou postiženy, mají nějaké problémy s řízením emisí, je více než dvě třetiny," odhaduje mluvčí automobilky Josef Förster.

 

 

Filtry pevných částic dosud mají jen auta s naftovými motory. Do budoucna se ale počítá s jejich instalací i do benzínových. Řidiči nechávají filtry odstranit nejčastěji kvůli obavám z drahých oprav. "Dostanou se do stavu, že oprava je moc drahá, tak si nechají filtr vyndat, nechají si ještě poradit, že to bude líp jezdit," potvrzuje automechanik Petr Krištof.

 

Ministerstvo dopravy prý změny v měření emisí plánuje a nová pravidla už připravuje. Nikdo ale dosud neuvedl, jaké změny přijdou a kdy začnou platit.

 

 

Podle některých odhadů jezdí na českých silnicích až milion dieselů bez filtru pevných částic.
 

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.6. | 22:30 overal
4
To je nesmyslná poplašná zpráva, nikdo nezná přesný počet, ale i kdyby, stále ...
12.6. | 04:52 Radek Tilkovský
-3
Pred dvaceti lety auta filtry nemnely a lidi zily.tak nevym proc by to neslo i ...
12.6. | 09:58 cestovatel001
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tohle je nebezpečný pro zdraví, moderní motory mají vysoké tlaky a pevné rakovinotvorné částice jsou tak malé, že je nezachytí sliznice, jako když kolem projela stará Avie, ale proniknout až do plic a to je nebezpečný... Je to prasárna, kdo má mít filtr a jezdí bez něj....
12.6. | 09:04 Petr Kelenda
1
Náhlasit nevhodný komentář
Toto jde naštěstí mimo mě.Mám auto na LPG,které jezdí levně a na emisích mě technik pochválil,že auto má emise jako nové.Nejbližších 10 let nemusím auto řešit.
12.6. | 06:11 mibis
1
Náhlasit nevhodný komentář
A to by bylo...aby se něco nevymyslelo...už chybí jen - a kam mizí ten obroušený prášek z pneumatik ? Hm..filtr nevymyslíme, tak to nějak zpoplatníme.Nová pneu má cca 7 mm, ojezdíme a má 1 mm - jojo, úředník byl vymyšlen, aby se opět něco vymyslelo...
12.6. | 04:52 Radek Tilkovský
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Pred dvaceti lety auta filtry nemnely a lidi zily.tak nevym proc by to neslo i ted.
12.6. | 00:03 cornx
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jak moc ovlivní váš život něco, co je vzdálené tisíce kilometrů a jak moc se na vás podepíše šetřivý majitel dieselu, kterému je evidentně ukradené, že poškozuje zdraví ostatním lidem ve svém okolí?
11.6. | 22:52 cornx
2
Náhlasit nevhodný komentář
Musím se přiznat, že jsem ještě nikdy neviděl žádnou námořní loď v ulicích mého města. Tady přece nejde o CO2, ale o ty jedovaté srágory, které mi ti pacholci s odstraněnými filtry foukají každý den pod nos!!!
11.6. | 22:30 overal
4
Náhlasit nevhodný komentář
To je nesmyslná poplašná zpráva, nikdo nezná přesný počet, ale i kdyby, stále je méně než polovina z jediné námořní lodi jakých jezdí sta tisíce, takže nevytvářejte poplašné zprávy a nejdříve myslete a teprve potom pište!
11.6. | 22:29 cornx
0
Náhlasit nevhodný komentář
Uvědomují si vůbec majitelé aut s odstraněným filtrem pevných částic, že ohrožují na zdraví a životě také své nejbližší, na kterých jim nejvíc záleží?
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme