Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 11. 2017
Zemětřesení na ministerstvech

Babiš představí Zemanovi vládu, jména tají. Vymění také úředníky

Zdroj: TV Nova

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se má v úterý sejít s prezidentem Milošem Zemanem, aby mu představil členy svého kabinetu. Konkrétní kandidáty už má, zatím ale většinu jmen tají. Spekuluje se také o možném zemětřesení na úřadech.

Prezident Zeman chce Babiše už příští týden jmenovat premiérem, jeho vládu pak 15. prosince. Už v úterý se dozví jména těch, kteří by v ní měli usednout. "Měla by sestávat ze čtyř žen a deseti mužů. Z toho je devět bez stranické příslušnosti a pět jsou členové hnutí ANO," uvedl Babiš.

 

S novou vládou by mohla přijít i zemětřesení na některých státních úřadech. "Dochází k nim vždycky, je to v podstatě přirozené, protože nové vedení těch ministerstev si chce vytvořit tým blízkých lidí," vysvětlil politolog Lukáš Novotný.

 

Naskýtá se otázka, jestli by v případě menšinové vlády obsadili úřednické pozice na ministerstvech a dalších institucích jen členové hnutí ANO. Mohli by totiž potřebovat až několik stovek lidí.

 

 

Na ministerstvech pracuje dohromady zhruba 14 tisíc úředníků. Nejvíc na ministerstvu vnitra - 2793. Personálně nejslabší je pak ministerstvo kultury s 235 úředníky. Na většinu z nich se nově vztahuje zákon o státní službě. Nahrazeno by tak mohlo být nanejvýš několik stovek z nich.

 

Další volné židle by mohly být v některých státních a polostátních podnicích, jako je například ČEZ, České dráhy nebo Česká pošta. Otřesy by navíc nemusely být tak velké jako v letech minulých.

 

"V minulosti se měnilo třeba 500, 600 úředníků. Letos můžeme očekávat, že se bude měnit například 150, 200 úředníků. Zejména v podřízených organizacích a ve strategických firmách," doplnil politolog Jan Kubáček.

 

 

Babiš ale údajně nebude trvat na tom, aby byli noví úřednici výsadně členové hnutí. "My jsme vždy uplatňovali princip experta a není podstatné, jestli je členem hnutí, nebo není," odmítl předseda ANO.

 

Zákon o státní službě umožňuje výměnu vysokých úředníků jen na konci kalendářního roku na základě takzvané systemizace. Pokud by tedy s novou vládou výrazná obměna přece jen přišla, bude se muset odehrát ještě v průběhu prosince.

Šimon Pilek/epa TN.cz
Reklama