Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.4. 2015 20:04
uznají ho?

Čech založil v Evropě nový stát! Chcete být občany Liberlandu?

Svobodná republika Liberland
Zdroj: facebook.com

Na světě je nový ministát Liberland. Včera ho založil Čech - Vít Jedlička na pomezí Chorvatska a Srbska. Tvrdí, že Liberland vznikl podle mezinárodního práva a pro 7 kilometrů čtverečních teď shání obyvatelstvo. První lidé se už hlásí...

Může vůbec jednotlivec v současné Evropě založit nový stát? Podle Víta Jedličky ano. A odvolává se dokonce na mezinárodní právo. "Svobodná republika Liberland je suverénní stát ležící mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje," tvrdí sebevědomě webové stránky nové země liberland.org.

 

Vít Jedlička, mimochodem někdejší kandidát Svobodných do europarlamentu, nyní samozvaný prezident Liberlandu, využil podle svých slov toho, že o malé území asi 7 kilometrů čtverečních, nejeví zájem ani Srbsko, ani Chorvatsko. "Liberland vznikl díky hraničnímu sporu mezi Chorvatskem a Srbskem. Tuto oblast podél západního břehu řeky Dunaje si nenárokuje Chorvatsko, Srbsko ani žádný jiný stát. Jednalo se tedy o terra nullius, neboli zemi nikoho a to do té doby, než této situace využil Vít Jedlička, který dne 13. 4. 2015 v této oblasti založil nový stát - Liberland," uvádí web.

 

 

Terra nullius je výraz z latiny, který doslova označuje "zemi nikoho", přičemž vychází z římského práva. V mezinárodním právu popisuje území nepatřící žádnému jinému státu. Za terra nullius se v minulosti chápala především území v Africe, Austrálii či Americe, které ačkoli byly osídleny, tak nebyly považovány za území ovládaná určitým státem. "Dnes již takové nabytí není reálné, protože u území Antarktidy bylo dohodnuto jeho ponechání jako nadnárodního území vědeckým účelům a protože dna oceánů nebo kosmický prostor a nebeská tělesa jsou brána za společné dědictví lidstva," uvádí k tomu Wikipedia.

 

Výslovně ale ani tento výklad nebrání představě Víta Jedličky o právním vyhlášení nového státu. Není úplně jasné, nakolik to aktivisté míní vážně, ale vyrazili přímo na místo svého "státu", kde vztyčili vlajku. Na facebooku jeden z aktivistů na přímý dotaz, zda bude "Liberland bude uznán okolním světem, odpoveděl "věříme v to". Liberland by se tak stal třetím nejmenším suverénním státem světa - po Vatikánu a Monaku.

 

Hned následující reakce dokládala, že aktivisté plánují stát se vším všudy. I se zákony a vlastní ekonomikou. "Reálně se tam dá na vlastní podnikat už teď, ale asi to bude bezpečnější, až budou nějaké zákony, arbitři ap. Ale v tuto chvíli si tam můžete jít klidně prodávat limonádu kolemjdoucím," napsal "Liberlanďan" Jiří Kreibich.

 

17

GALERIE: Nový stát Liberland

Zdroj: liberland.org

Svobodná republika Liberland - 5

Přibližné území Liberlandu

Hodnocení:

 

Ten zároveň popsal, jaké jsou plány Liberlanďanů teď. Hodlají na tiskové konferenci oznámit založení státu a říct to svým sousedům - Chorvatsku a Srbsku. Většina plochy je les, další připadá na louky, ale noví osadníci se mohou pochlubit i pláží přiléhající k Dunaji. Plánují část pozemků rozprodat nebo věnovat lidem ke stavbě usedlostí. To, co kromě silnic, měst, bank, průmyslu, ekonomiky i zákonů v Liberlandu chybí, jsou totiž obyvatelé.

 

Proto teď také web vyzývá, aby se se žádostí o občanství v Liberlandu přihlásili: " Chcete se stát občanem Liberlandu? Liberland aktuálně přijímá žádosti o občanství, které budou postupně vyřízeny. Mottem Liberlandu je ´Žít a nechat žít´, protože Liberland si zakládá na velké míře osobní i ekonomické svobody pro svůj lid (...) Liberland má zájem o udržování přátelských vztahů nejen mezi sousedními státy, ale i se zbytkem světa."

 

Zákaz vstupu mají komunisté, (neo)nacisté a podobní extrémisti. A také lidé odsouzení za závažné trestné činy. Vítáni jsou všichni, kdo "mají úctu k ostatním lidem a respektují názory ostatních bez ohledu na jejich rasu, národnost, orientaci, či náboženské vyznání".

 

K tomu, abyste se stali občany Liberlandu potřebujete odeslat úvodní dopis, kde se představíte a napíšete stručné informace o tom, kdo jste a proč se chcete stát občanem Liberlandu. Připojit můžete i váš životopis nebo číslo telefonu. Co potřebujete zcela určitě, je naskenovaný občanský průkaz nebo pas. Údaje z nich poslouží k vyhotovení liberlandských dokladů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V moři u Chorvatska se našel vrak! Jaké tajemství skrývá?

Tak vypadáme ve skutečnosti: Herci z Hry o trůny vyrazili společně do Chorvatska

tn.cz / David Garkisch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.4. | 14:52 wewed
31
Jdu do toho!
14.4. | 15:06 hladik josef
-15
Vždyť je to magor
18.6. | 01:55 Jana Novotná
1
Náhlasit nevhodný komentář
Liberland? To je jako Discoland. Velká habaďúra. Akorát tam pár movitých lidí vypere svoje špinavý peníze a pak se budeme ptát " Kde je ten nový stát? " V týhle době? Nájezdy imigrantů? Si na tom akorát někdo namastí kapsu a jinak nic.
16.4. | 07:41 Miruš Jastrzembska
-11
Náhlasit nevhodný komentář
To rychle zkončil, když ani web mu nejede.
15.4. | 23:54 doubbrava
7
Náhlasit nevhodný komentář
Takže se hlaste, posílejte doklady, někteří mu to tam jděte vybudovat, vodárny, elektrárny a k tomu rozvody, domy, obchody a ostatní vybavenost, on si na vaše doklady vezme úvěry a vy to za něj budete platit.
15.4. | 05:40 karel Plinta
-13
Náhlasit nevhodný komentář
Další nápad cvoka.To se vrátite do prvotně-pospolné existence?Co budete jíst a jak budete bydlet? Bez kreténů jako na př. Kalousek , Kníže Blekota ,Babiš a další to nemůžete vydržet!!!
14.4. | 19:30 Pavel Hruša
12
Náhlasit nevhodný komentář
Chci do toho jít,kam mám poslat dotyčné doklady?
14.4. | 18:37 rexrothak
19
Náhlasit nevhodný komentář
Poslat naskenovanou občanku nebo pas....si děláte prdel.
14.4. | 18:37 pichav
3
Náhlasit nevhodný komentář
TO UŽ MÁM DÁVNO !!!!! MEZI OVCEMI SE NEDÁ ŽÍT !!!!
14.4. | 16:32 Vašek Pepdol
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nedávám tomuto státu moc dlouhou na existenci, jak rychle vznikl tak rychle zanikne.
14.4. | 16:04 vlad-tepes
-6
Náhlasit nevhodný komentář
takze rasa, narodnost, orientace a nabozenstvi nehrajou roli (coz je dobra vec, samozrejme), ale politicka afiliace ano? a kdyz tam nesmej nacisti, tak co treba fasisti? a muzou anarchisti, kdyz komunisti nemuzou? a nabozensky socialisti? a co demokraticky socialisti? jak moc nalevo jeden musi bejt ...
14.4. | 16:00 lada48
6
Náhlasit nevhodný komentář
No nevím, ale sám za sebe bych byl pro používání zdravého rozumu. Hlavně se vyse*te na vědecké výzkum. To je cesta do pekel, protože kdejaký lempl při něm musí prokázat své uplatnění i když jeho život a práce stojí za ho*no. A multikulti idiotům,stejně jako Šabatové a Dienstbierovi bych s obrovskou ...