Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.4. 2016 22:49
proti suchu

Chytejte dešťovku, dostanete peníze. Stát uvolní 200 milionů!

Zdroj: TV Nova

Voda v České republice je čím dál vzácnější a je potřeba s ní šetřit - prosazuje ministerstvo životního prostředí. Připravuje nový dotační program Modrá úsporám, pomocí kterého chce lidi motivovat, aby hospodařili s vodou, a to zejména s dešťovou. Peníze z dotací proto můžou získat nejen obce, ale i majitelé domů a zahrad, kteří budou schopni vodu zadržovat, například v nádržích.

Anketa

Využili byste u svého domu nebo na zahradě nádrž na dešťovou vodu, kdyby vám na ni přispěl stát?

Hlasovalo 3525 lidí.
Co přesně by měl nabízet dotační program Modrá úsporám? Chce snižovat spotřebu vody například pomocí lepšího hospodaření se srážkovou vodou. "My bychom chtěli motivovat daleko větší část společnosti, aby tu vodu začali brát jako velmi cennou surovinu, protože prostě vodní blahobyt v České republice, skončil," vysvětlil jednoduše a jasně ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Za pravdu mu dávají i hydrologové. "Žijeme v teplejším období, což znamená, že zvyšuje se výpar a pokud se naplní scénáře nadále rostoucí teploty, tak ten výpar z krajiny bude situaci se suchem rozhodně zhoršovat¨," potvrzuje hydrolog Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

 

 

Na modré dotace by mohli dosáhnout všichni, kteří by na svém pozemku zadržovali vodu. Třeba v zahradním jezírku nebo v několikakubíkových nádržích.

 

Dešťová voda se dá využít k zalévání, ale i třeba na splachování. Šestnáctikubíková nádrž by vykryla celoroční spotřebu vody na záchodě pro dva lidi. Například ve Středočeském kraji by tak ušetřili zhruba sedm set korun. Modrá úsporám odstartuje nejpozději v polovině příštího roku. Ministerstvo na ní vyhradilo téměř 200 milionů korun a dotaci by tak mohly získat desetitisíce domácností.

 

 

O výši dotací se zatím jedná, ministerstvo předběžně mluví o 50 procentech z ceny. Program Modrá úsporám je totiž ve stádiu příprav, kdy se řeší, na co konkrétně bude možné peníze použít, kolik jich bude v jedné dotaci a jakým způsobem peníze čerpat.

 

Všechny detaily chce ministerstvo představit na podzim. Zatím se najisto počítá s penězi právě na ty velké nádrže na dešťovou vodu, ideálně podzemní. Jejich cena se pohybuje mezi deseti a dvaceti tisíci podle kapacity.

 

 

Naopak ministerstvo vyloučilo, že by přispívalo na sudy nebo vany, které lidé běžně na zahrádkách mají, i když ty jsou samozřejmě z hlediska hospodaření se srážkami také přínosné.

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.4. | 08:03 roko-lanek
53
Zlati komunisti.Za zlych komunistu kubik vody stal 7 haleřu a dnes za kubik ...
16.4. | 08:06 roko-lanek
-3
Čistota půl zdravy a špina je cele zdravy.
18.4. | 09:17 Helena Kropova
5
Náhlasit nevhodný komentář
mi jede na dešťovku celoročně celá chalupa už několik let a bez dotací
17.4. | 22:20 frantisek tipar
1
Náhlasit nevhodný komentář
Cim vyc budeme setrit tim vyc budeme platit a platit ..a hlavne ty co ty nadrze mit nebudou tak to tu funguje nebo ne .................
16.4. | 23:27 undatra
4
Náhlasit nevhodný komentář
A šetřeme , jen se bude kouřit , a za pitnou vodu budem platit jako za zlato .
16.4. | 15:45 skeptikus
5
Náhlasit nevhodný komentář
..nějak nerozumím,jak se tím voda ušetří.Kdo zalévá bude zalévat dále a o takové kravině jako je splachování WC se snad ani netřeba bavit..
16.4. | 15:17 josef morda
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Proč sem tahate penize když se jedná o dešťovku?!?!?!
16.4. | 13:22 lada48
23
Náhlasit nevhodný komentář
Zase jedno z idiotských řešení této vlády. V první řadě by se měli postarat o ukončení znutňování půdy pěstováním řepky a kukuřice stále dokola! Tam je řešení jak napravit schopnost pojímat vodu v půdě tak i "lék" proti bleskovým záplavám při letních bouřkách!
16.4. | 08:28 crazy-diver
14
Náhlasit nevhodný komentář
Cekam, kdy nekdo vymysli zdaneni takove uzitkove vody.
16.4. | 08:06 roko-lanek
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Čistota půl zdravy a špina je cele zdravy.
16.4. | 08:03 roko-lanek
53
Náhlasit nevhodný komentář
Zlati komunisti.Za zlych komunistu kubik vody stal 7 haleřu a dnes za kubik vody platim 160kč.Hlavně že nemusim stat frontu na banany.
16.4. | 07:29 josefvyskoc
47
Náhlasit nevhodný komentář
musime setrit s vodou , elektrinou a plynem, aby nam mohli dodavatele z duvodu mensich odberu zdrazit dodavky...jinak se tomu taky rika "mene muziky za vice penez "...