Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.6. 2018 12:44
Druhý Aquarius

Další loď s migranty nechce nikdo přijmout, na palubě má 239 lidí

Záchrana uprchlíků - 3
Zdroj: Profimedia
Lifeline

Mezi Itálií a Maltou se rozhořel další spor o loď plnou migrantů, která do Středozemního moře připlula pod nizozemskou vlajkou. Plavidlo Lifeline patřící německé neziskové společnosti zachraňující uprchlíky z vod Středozemního moře, nechce ani jedna ze zemí přijmout. Na palubě je 239 lidí.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini z krajně pravicové Ligy severu vyzval v pátek odpoledne Maltu, aby loď Lifeline pustila do svých přístavů a zatkla její posádku. Večer však Italové uvedli, že tuto žádost Malta odmítla. Italský ministr dopravy Danilo Toninelli napsal, že podle Malty plavidlo není v nouzi a o přijetí na Maltě kapitán lodi nepožádal, rozhodnutí ostrovního státu označil za nelidské

 

Malta se brání, že k záchraně došlo v zóně, kterou spravuje Libye mezi Libyí a italským ostrovem Lampedusa a že operaci koordinovali Italové, napsal na twitteru maltský ministr vnitra Michel Farrugia.

 

Případ připomíná spor o loď Aquarius, kterou si také Italové a Malta přehazovali jako horký brambor, než se plavidla s více než 600 migranty ujalo Španělsko. To nabídlo i v případě Lifeline pomoc s řešením humanitární krize, pokud o ni vláda Malty či Itálie požádá.

 

13

GALERIE: Záchrana uprchlíků lodí Lifeline

Zdroj: Profimedia

Záchrana uprchlíků - 2

Hodnocení:

 

"Všechny naše dokumenty jsou v pořádku, všechno je legální," prohlásil mluvčí německé neziskové organizace Mission Lifeline Axel Steier. Potvrdil, že loď pluje pod nizozemskou vlajkou, a podivil se nad vznesenými obviněními. Salvini navrhoval, ať tedy vezmou migranty tam. Ale jen 32 metrů dlouhá loď není takové cesty schopná, což později uznal i italský ministr vnitra. Nizozemsko se navíc ohradilo, že tuto loď nikdy neregistrovalo.

 

Plavidlo je nyní na půli cesty mezi libyjskými břehy a Maltou. "Čekáme na diplomatické řešení, probíhají rozhovory mezi různými státy o přijetí lodi Lifeline a trosečníků na její palubě, řekl podle AFP Steier. Migranty zachránila posádka ve čtvrtek ze dvou gumových člunů. Podle webu Times of Malta měla posádka mít od Italů informace, že pro ně jedou lodě libyjské pobřežní stráže, ale rozhodla se je vzít na palubu.

 

 

Mluvčí neziskové organizace uvedl, že by v Libyi nebyli v bezpečí a hrozil by jim další útlak, protože Libye není ani OSN považovaná za bezpečnou zemi. Místo toho se plavidlo vydalo na cestu do Itálie. Salvini posádku obvinil z toho, že migranty ohrozila na životě, když na loď, kam se vejde maximálně 50 lidí, nalodila přes 200 uprchlíků.

vbo TN.cz
Reklama