Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.7. 2017 21:22
nedostatečná sklizeň

Dražší pivo i chléb: Ceny pšenice letí nahoru, ječmene bude málo

Zdroj: TV Nova

Vypadá to, že za pečivo i pivo budeme platit zase víc. Může za to sucho a prudké změny počasí, které ničí obilí po celém světě. A tak cena pšenice logicky roste, například na americké burze vylétla jen za poslední měsíc už o čtvrtinu.

Krupobití, silné mrazy a velké sucho. Úroda obilovin utrpěla velké ztráty a jejich cena letí celosvětově nahoru. Na rozmary počasí doplatí nejen zemědělci, ale také zákazníci.

 

"Ceny pšenice od června vzrostly v Evropě asi o deset procent. Je to o něco méně než v severní Americe, kde ten růst ceny pšenice činí asi 25 procent," vysvětlil ekonom David Kocourek.

 

"Všichni obchodníci, kteří operují na trhu s komoditami, tak pro ně je rozhodující, jak se vyvíjejí ceny na burzách," uvedl předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

 

"Tím, jak je Česká republika malá otevřená ekonomika, tak všechny ty globální jevy se promítají do cen. Spotřebitelé to v těch svých produktech na pultech potom pocítí," doplnil Kocourek.

 

Třeba mouka a chléb tak můžou podražit už během léta. "Ceny zemědělských výrobků vyrostly už téměř o 13 procent, z čehož plyne, že také logicky musí růst ceny potravin," sdělila ekonomka Markéta Šichtařová.

 

 

Mizerná severoamerická sklizeň není jediná, která ceny ovlivňuje. Také v Evropské unii bude pšenice o 2 miliony tun méně než loni. Výkyvy počasí a sucho pociťují i zemědělci v Česku. Podle odhadů sklidí o deset procent obilovin méně než loni. Zatímco světovou neúrodu obilovin pocítíme jako zákazníci v obchodech, tou tuzemskou budou trpět zemědělci.

  

"Dodáme toho menší množství a tudíž i méně utržíme. Ten hlavní dopad sucha jde na účet zemědělského podniku," dodává Stehlík. A co teprve, když do sucha přijde ještě krupobití. To jen na Frýdlantsku během pár minut zničilo úrodu ječmene za tři miliony korun.

 

 

Roste také cena ječmene. V ČR se pěstuje hodně sladovnického ječmene, který je základem do piva, zemědělci doufají v delší srážky, jinak bude úroda třeba i poloviční, proto se dá očekávat také zdražení piva a to už zřejmě v prosinci.

 

Nejcitelněji se nepřízeň počasí projeví asi na sklizni ovoce a zeleniny. Na sklizni se nejvíce projeví silné dubnové mrazy a červnové sucho.

tn.cz / TV Nova

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.7. | 20:16 Vojta Také
14
I kdyby se urodilo, tak si pro zdražení vždy něco vymyslí. Krávy asi málo dojí, ...
9.7. | 21:06 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-3
9.7. | 20:27 sigr: Abys tam nejel zbytečně, tup@ne
10.7. | 11:37 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
10.7. | 07:30 kimy69: Taky pro Filipa, Kováčika, Dolejše, Grebeníčka, Opálku, Semelovou a další
10.7. | 07:30 kimy69
0
Náhlasit nevhodný komentář
To vypadá na dalších pět táců navrch pro Bendu, aby to doma uživil...
10.7. | 06:28 Jan Sedlacek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Další duvod, aby se státním zaměstnancum přidalo na výplatách.
10.7. | 06:27 anellofaron
0
Náhlasit nevhodný komentář
no tak to kdyby ten ječmen měl nad každým klasem vypěstováno ještě ,,paraplíčko'' no tak to se možná nestane to, že se úroda zničí !
10.7. | 06:26 maxfox
0
Náhlasit nevhodný komentář
9.7. | 22:38 Vecny Remcal - jen pro informaci.V běžných obchodech rohlík pod 2,50 Kč za kus nejde.
10.7. | 06:21 maxfox
0
Náhlasit nevhodný komentář
Zase klesá cena pohonných hmot,tak by se to mohlo vynulovat,co ? Ale kdepak.Na to se u nás nehraje.Vždy se akorát zdraží a až bude obilí nadbytek,ceny už dolů nepůjdou.
10.7. | 04:48 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
A já se chci zeptat.Tak co moji rádcové? Našli nebo nenašli cooo??!!
10.7. | 04:47 Milos Trasimi
2
Náhlasit nevhodný komentář
Věčný remcal.Nic ve zlem ale připomínás mi epizodu z předvečer a francouzské revoluce.Když přišli rádcové k francouzské královně a řekli ji ze se lid bouří protože nemají chléb tak pohorslive odpovedela: Tak at jedí koláče!!!!!
10.7. | 00:50 Zdeněk Resch
2
Náhlasit nevhodný komentář
Dříve se dělaly zásoby, učil jsem se pivováře. Ječmene,chmele i cukru a to se vyváželo ven,ale dnes co se vypěstuje se dělají pelety toho se napijem i nažerem
9.7. | 23:28 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Není náhodou Klaus Mirek Dusin se slepeckou hůlkou v psychiatrické léčebné?Kdo vi ze?