Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Dovolená plná zábavy!

Aktualizováno 20.7. 2017 15:13
kontrola SZPI

Inspektoři odhalili falšované ovocné nápoje, nemáte je doma?

Falšované džusy
Zdroj: SZPI

U dvou šarží ovocných nápojů prokázala analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) falšování. Kontroloři u jednoho z ovocných nápojů, který o sobě tvrdí, že obsahuje vitamín C, nezjistili jakoukoliv měřitelnou přítomnost vitamínu. Společnost se závěry inspekce nesouhlasí, u obou případů se odvolá, protože inspekce podle nich provedla testy na základě jiných postupů.

SZPI nařídila prodejcům, aby stáhli dvě šarže ovocných nápojů, u kterých se prokázalo falšování. "V obou případech se jedná o nápoje vyrobené v Polsku a distribuované v ČR společností MASPEX Czech s.r.o.; Sokolovská 100/94, 186 00 Praha," uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

V prvním případě zjistila inspekce u džusu Relax černý rybíz výrazně menší podíl ovocné složky, než výrobce udává. Z uvedených 25 % na obalu naměřila inspekce jen 17,7 %. Konkrétně jde o Relax černý rybíz, černo-rybízový nápoj vyrobený z koncentrátu, bez konzervantů, bez umělých barviv, v balení 1 litr, s označením data minimální trvanlivosti do 09/2017, šarže: 09.2017 2480136.

 

V druhém případě jde o nápoj FiGO - Pomeranč, Mandarinka, Jablko, v balení 0,3 litru, s označením data minimální trvanlivosti do 07/2017, šarže: 2802111 CDG.

  

14

GALERIE: SZPI odhalila falšované ovocné nápoje

Zdroj: SZPI

Falšovaný džus

Hodnocení:

 

"Výrobce informuje spotřebitele na obalu, že nápoj obsahuje 12 mg/100 ml vitamínu C, laboratorní rozbor ale neprokázal jakoukoli měřitelnou přítomnost vitamínu C. Výrobce tak porušil platný právní předpis uvedením zavádějícího údaje a inspektoři SZPI nařídili stažení závadné šarže z trhu," informuje Kopřiva.

  

S výsledky inspekce ale společnost, která nápoje dováží, nesouhlasí. "Dne 14.7.2017 proběhla kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce v naší společnosti. Byly nám představeny výsledky rozborů našich produktů nápoj pomeranč - mandarinka - jablko a nápoj z černého rybízu. Závěry inspekce se dotýkají v prvním případě obsahu vitamínu C v nápoji, ve druhém procentuálního obsahu šťávy z černého rybízu z koncentrátu. Okamžitě jsme provedli testy v našich laboratořích. Výsledky našich rozborů nápoje pomeranč - mandarinka - jablko se liší od výsledků rozborů inspekce," reagoval na kontrolu marketingový manažer společnosti Maspex Radim Ochman.

 

"Co se týká nápoje z černého rybízu, abychom se mohli kvalifikovaně vyjádřit k výtkám inspekce, snažíme se o doplnění chybějících podkladů týkajících se metod stanovení a výpočtu, které použila inspekce ke zjištění obsahu ovocné šťávy. V obou případech se samozřejmě odvoláme a předložíme svá stanoviska vůči závěrům inspekce," doplnil Ochman.

 

 

Z pohledu společnosti tedy není šetření ukončeno, až do konce července běží lhůta, do které je společnost povinna se k zjištění vyjádřit.

 

"V rámci naší výroby dbáme o to, aby všechny produkty, které opouštějí naše výrobní závody, splňovaly požadované kvalitativní parametry a specifikace dle platné evropské legislativy," dokončil Ochman.
 

klma TN.cz