Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.7. 2017 18:37
On-line chat

Kramný nevinen?! Expert popsal, jak mohl v Egyptě zabíjet jed

Petr Kramný a Václav Žalud
Zdroj: Profimedia / oficiální zdroj

Moniku a Klárku v Egyptě nezabil elektrický proud, ale otrava exotickým jedem, tetrodotoxinem. S touto teorií před časem přišel bývalý pracovník Ústavu patologické fyziologie Lékařské fakulty v Plzni Václav Žalud. Svou teorii vysvětlil dnes v online chatu se čtenáři TN.cz

Václav Žalud přinesl zcela nový pohled na kauzu Kramný. Dlouholetý pracovník Lékařské fakulty v Plzni je přesvědčený, že svědectví Petra Kramného napovídá, že Moniku a Klárku zabil tetrodotoxin. Jed, který je známý především díky rybám fugu, který každoročně způsobí otravu několika desítek Japonců.

 

V sobě jej ale mají i ježíci žijící v Rudém moři. Žalud během své odborné praxe s tetrodotoxinem pracoval na buňkách odebraných myším a potkanům. Celou teorii najdete ZDE.

 

Teorie, kterou web TN.cz prezentoval na začátku června, vyvolala velkou vlnu reakcí. Jak je možné, že otravu neodhalila pitva, vysvětloval dnes v online chatu se čtenáři TN.cz. "Smrtelná dávka tetrodotoxinu je jeden miligram asi na 60 kg hmotnosti. Prokázat by se dal třeba nukleární magnetickou rezonancí, ale museli by vědět, co mají hledat," popsal expert.

Celý online rozhovor najdete zde: 

On-line rozhovor

Rozhovor o kauze Kramný s Václavem Žaludem

18:30
Mission
Proč, podle Vás, když se Petr Kramný hájil verzí o otravě, nebyla tato jeho verze žalobou a jejími znalci v oboru soudního lékařství spolehlivě vyvrácena, aby byla s použitím vědeckých metod a na základě platných právních zásad zcela vyvrácena a rozmetána?
18:30
Václav Žalud
Václav Žalud Václav Žalud
Nebyly důležité orgány (žaludky) a o tkáňové vzorky nastala tahanice. Jediná možnost už je jen analýza snad kusu střeva novou metodou vyvinutou akademií věd lidmi z kolektivu prof. Homoly ve spolupráci s Washingtonskou univerzitou. Umí i TTX, ale primárně je určena pro bezpečné potraviny.
18:24
Klotylda
Ještě jednou. P. Žalud vy nás tady přesvědčujete o otravě tetrodotoxinem. Rodina přes 24 hodin nic nejedla, pila jen colu a balenou vodu. Pokud vím příznaky nastupují za 5 až 30 minut po požití závadného masa. Zajímalo by mě co vás vedlo k takovému závěru.
18:24
Václav Žalud
Václav Žalud Václav Žalud
Tetrodotoxin není maso. All inklusive mají k dispozici v lednici na pokoji vodu i kolu a balené to je. Aby se klient nemusel příliš namáhat, je to obvykle už otevřené. Stačilo se trochu napít a nastoupily první příznaky, které jsou přežitelné: Kolísání krevního tlaku, poruchy termoreegulace (Monice byla zima, Petrovi horko), To je popsáno v první zprávě o vyšetřování spolu s vyschlými rty, jejich brněním a hlavně suchem v ústech a žízní. Při večeři v restauraci si sousední značně společensky unavený host povzdechl: "..čím víc piju, tím víc jsem ožralej. V ten moment prvních příznaků by asi přežili všichni, ale na pokoji v lednici měli ještě pití, jehož část byla asi kontaminována. Kramný šel na chodbu nafasovat ještě nějakou vodu a toaletní papír, zbytek koly z lednice dopil až když všechno došlo. Tím, že v pití té "ochucené koly" pokračovali, otravu podpořili.
18:11
kedul
Dobrý den, optám se, zda jste viděl i ,,ty fleky" po zásahu elektrickým proudem...nevěřím, že elektrika byla příčinou smrti obou žen.
18:11
Václav Žalud
Václav Žalud Václav Žalud
Viděl jsem fotografie M a K. a také fleky po zásahu reálných umrlců - vypadá to případ od případu různě, ale jinak.

 

Pro TN.cz zodpověděl i některé otázky, které se v diskuzi pod článkem objevily. Čtenáře třeba zajímalo, jak mohly mít Monika a Klárka průjem, když při pitvě našli patologové ve střevech zbytky potravy.

 

"Zablokováním sodíkových kanálů tetrodotoxinem dojde k obrně hladkých i kosterních svalů. Důsledkem je absence jakékoli peristaltiky střev a tlaku na ně svaly takzvaného břišního lisu," vysvětluje Žalud. Podle něj by v případě otravy tímto jedem těla nevykazovala žádné známky poleptání toxickou látkou, protože tetrodotoxin je neurotoxin a tkáň nenapadá chemickou cestou.

 

Tomu, že byl Kramný přiotráven, odpovídá podle Žaluda i jeho chování, když zjistil, že jsou Monika a Klárka mrtvé. "Předpokládáme-li, že se v té době probudil z hypoxického komatu, čemuž odpovídá i neprokazatelná doba od ulehnutí do postele, je zřejmé, že byl myšlenkově schopen zvládat pouze jednoduché procesy. Telefonní číslo na matku znal nazpaměť, pojišťovnou byl instruován, že vyřeší problémy pojištěnce. A to v češtině," vysvětluje Žalud.

 

 

 

Podle něj se ke Kramným dostal jed prostřednictvím kontaminovaného pití, které jim mohl do hotelového minibaru podstrčit třeba hotelový technik, který musel čelit stížnostem na nefunkční trezor. Jed pak způsoboval, že otrávení měli velký pocit žízně a dál pili kontaminované pití, čímž si nevědomky ještě přihoršovali.

 

Václav Žalud je emeritním asistentem na Západočeské univerzitě, kde učil lékařskou elektroniku. Podle jeho skript se dodnes učí v zahraničí. Spolupracoval také s plzeňskou fakultní nemocnicí, kde se podílel na konstrukci prvních hyperbarických komor. Ta vůbec první je teď součástí sbírky Národního technického muzea.
 

Byt, ve kterém žil Petr Kramný, Moničina rodina nabídla k prodeji:

vbo TN.cz