Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 3. 2017
Důležité rozhodnutí

Kauza Kramný: Policie řekla, jak to bylo s manipulací s důkazy!

Petr Kramný - důkazy
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Další rána pro Petra Kramného! Krom toho, že Nejvyšší soud zřejmě zamítl jeho dovolání, v případu údajné manipulace s důkazy padlo klíčové rozhodnutí. Brněnští policisté zjistili, že s důkazy skutečně bylo manipulováno, rozhodli ale, že jen vinou lidské chyby a trestní oznámení, které podal spolek Šalamoun, odložili.

Snímky řezu srdcem, které u Krajského soudu v Ostravě prezentovali ostravští patologové, považuje spolek Šalamoun, který se v kauze Petra Kramného angažuje ve prospěch odsouzeného, za klíčový důkaz. Bylo s nimi ale manipulováno! Spolek Šalamoun na to upozornil už v dubnu 2016, kdy podal trestní oznámení na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Opíral se o znalecký posudek IT odborníka z pardubické univerzity Josefa Štrolla.

 

Spolek Šalamoun upozorňoval, že fotografie řezu srdcem Klárky Kramné byl ve skutečnosti otočený výřez z obrázku, který znalci prezentovali jako fotografii řezem srdce Moniky Kramné. A to potvrdili i policisté.

 

"Provedeným šetřením Policie ČR a výslechem obou znalců ÚSL Ostrava bylo zjištěno několik, pro podavatele, zcela šokujících informací," uvádí místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič. "Skutečně se jedná o jeden a ten samý snímek myokardu. Znalci omylem při jeho fotografování zcela náhodně a neúmyslně vložili nový snímek do složky Moniky Kramné," zjistili podle Peričeviče policisté.

 

"Snímek je skutečně otočen a zvětšen, toto vzniklo také omylem, protože znalci vložili sklíčko pod mikroskop obráceně. Všechny originály snímků jsou zničeny, existují jen upravené a obarvené verze, které vznikly úpravou v programu MS PowerPoint! Znalci si této chyby po trestním oznámení spolku Šalamoun všimli, ale nikomu to neřekli protože se jich na to nikdo neptal," vyjmenovává zjištění policistů Peričevič.

 

 

Celá věc tím ale zdaleka nekončí. Spolek Šalamoun podal stížnost proti rozhodnutí policistů trestní oznámení odložit. Napadá třeba, že snímek srdce byl podle znalce otočený o 8 stupňů, což rozhodně neodpovídá tomu, že znalci "vložili sklíčko pod mikroskop obráceně", jak zjistili policisté.

 

Fotografie jsou podle Peričeviče zásadní, protože znalecké posudky měly být zhotoveny výhradně na základě fotografií.
S tím ale nesouhlasí státní zástupce Vít Legerský. Ten už v vloni v dubnu uvedl, že je přesvědčen, že ani údajná manipulace s fotografiemi případ neovlivní. "Důkazem jsou samotné vzorky. Ne jejich fotografie," uvedl v dubnu 2016 Legerský pro ČTK.

 

Kauza Kramný - srdce
Předmětná fotografie řezů myokardy Moniky a Klárky

 

Peričevič upozorňuje i na další podivné okolnosti, které předcházely odsouzení Petra Kramného. Poudová stopa na krku Moniky Kramné, která měla ukazovat na zásah elektrickým proudem, měla být identifikována až na základě fotografií 6 měsíců po smrti Moniky Kramné. Při pitvách o ní nepadlo ani slovo. I posudky z oboru elektro vznikly jen na základě fotografií, znalec nikdy nenavštívil místo činu.

 

Obhajoba se nadále snaží dostat ke vzorkům pořízeným při pitvách Moniky a Klárky. "Nastává další lapsus v této věci, a to i přes povolení nalézacího soudu se přednosta Ústavu soudního lékařství Ostrava brání vydat nekroptický materiál znalcům, aby konečně bylo padni komu padni zjištěno, čí srdce je vlastně čí," dodal Peričevič.

 

O zmanipulovaných důkazech hovořil také soudní znalec Radek Matlach, který byl hostem pořadu Vaše téma:

 

Když se redakce TN.cz v únoru dotázala Krajského soudu v Ostravě, jak je to s možností obhajoby prověřit tyto vzorky, uvedla mluvčí soudu Lucie Olšarová, že Krajský soud není vzhledem k podanému dovolání oprávněn o vzorcích rozhodovat. Dalším z důvodů, proč Krajský soud nyní nemohl znalcům obhajoby vydat povolení prohlédnout odebrané vzorky, bylo podle Olšarové právě podané trestní oznámení na znalce podané spolkem Šalamoun. Mluvčí soudu ale poukázala i na to, že vzorky si měli údajně prohlédnout znalci Matlach a Fargaš, kteří zpracovávali znalecký posudek ve prospěch Kramného.

 

"Ty vzorky jsou alfa omega. Jednou je vydat musí. Jakmile se spis vrátí z Nejvyššího soudu Krajskému soudu v Ostravě, bude obhajoba žádat o možnost je prohlédnout," dodal pro TN.cz místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič.
 

vbo TN.cz