Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 3. 2016
ekonomika

Máte peníze v bance? Možná vám za to začne strhávat úrok

Zdroj: TV Nova

Už zanedlouho se může stát, že lidem, kteří si v Česku ukládají peníze v bankách, budou z kont pomalu ubývat. Poprvé v historii by mohla Česká národní banka zavést záporné úroky. Evropská centrální banka totiž plánuje další snižování úrokových sazeb. Podle analytiků by to mohlo znamenat, že banky by úroky klientům nepřipisovaly, ale naopak ubíraly.

Přes 2 biliony korun, tolik mají Češi teď uloženo v bankách. Zatím se to víceméně vyplácí. K uloženým penězům naskakují další, díky úrokům. Jenže brzy by se mohlo stát, že banky začnou svým klientům za uložené peníze úroky naopak strhávat. "Člověk by si do banky uložil nějaký obnos a z banky by za pár let dostal menší obnos," uvádí příklad ekonomka Markéta Šichtařová.

 

Banky, které vkladatelům dříve platily úrok, se totiž dnes zbavují peněz. V současné ekonomické situaci je pro ně výhodnější, aby klienti neskrblili peníze na účtu. A další peníze přijímají jen za podmínky, že jsou klienti za toto "privilegium" ochotni zaplatit.

 

 

Jednou z mála  možností, jak zachovat hodnotu peněz by pak prý bylo buď je nechat doma ve slamníku nebo investovat do něčeho hmatatelného. "Třeba do nemovistostí, zlata, různých uměleckých sbírek, cokoli jiného solidního, na co se dá sáhnout," jmenuje Šichtařová.

 

Podle analytiků jsme k zavedení  záporné úrokové sazby u nás  blízko. Bylo by to porvé v historii. O záporných úrokových sazbách se na půdě České národní banky už opravdu mluvilo.

 

Zní to sice jako nesmysl, ale není. Záporné úroky už v některých zemích jsou, ale banky je zatím nenechaly dopadnout na klienty. V některých švýcarských bankách se k tomu ale schyluje. "Většina těch bank začala posledního půl roku své klienty informovat, že bude buď zavádět sankční poplatek nebo zápornou úrokovou sazbu," řekl ekonom Petr Sklenář.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Kanye West škemrá o peníze zakladatele Facebooku! Co na to Zuckerberg?

TO JE TRAPAS! Chtěl dívce vrátit peníze, které jí vypadly na ulici. Její reakci nepochopíte

TN.cz/Martina Kuzdasová

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.3. | 22:22 fantozzi602
52
zlati komunisti
6.3. | 11:07 lopata krocan
-7
zas vás tu nova chce obchcát protože to bude platit u bank a účtu kde vám ...
9.5. | 06:34 Janina Novotná
0
Náhlasit nevhodný komentář
Naštěstí zatím dostávám 3,6 % od ANO SD... ;-) https://www.anosd.cz/
4.10. | 14:37 Vagin Analev
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kde Husakovy banky vydelavaly na 4% urok?
8.3. | 06:18 hoskel
0
Náhlasit nevhodný komentář
takže vesele natiskneme další papíry kterým budeme říkat peníze který pozbydou své hodnoty
8.3. | 05:46 mpads
1
Náhlasit nevhodný komentář
Co to je?U banky zrušit účet a nechat krachovat. To je krádež ve velkém. Ztratí důvěru, kdy lidé už nebudou věřit bankám na dlouhou dobu. Potom můžou lákat na vklad. Hov....o!!!!!
6.3. | 20:14 stupurak10
2
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně spořka!!!!Absurdní poplatky i za pozdrav za špatný pozdrav pokuta!!Nejlepší bankomat je hrnek!!
6.3. | 15:51 janakopecna
8
Náhlasit nevhodný komentář
Šetřila jsem si na přilepšení k mému velmi vysokému důchodu- nemovitostí se nenažeru
6.3. | 13:54 lopata krocan
3
Náhlasit nevhodný komentář
stačí zařídíte si internetovou peněženku něco jako je Skrill a máte klid sídlo mají v angliie,info linka v češtině takže se domluvíte v klidu česky.dostanete kreditní kartu,vedení účtu zdarma a nikdo na vás nemůže z česka a vysr@at se na české zlodjěje platit jde tím všude výběry taky z bankomatu.
6.3. | 13:16 Martin Skřivanec
3
Náhlasit nevhodný komentář
To jsou kecy. Je uzavřená smlouva a bez uzavřené nové smlouvy musí banka všechny peníze vrátit. Tj. pokud by mi bez smlouvy nějáká banka něco strhla, pak je to trestný čin krádeže.. Také nemám účet jen v ČR, takže bych to převedl do banky v jiném státě a účet zrušil... Velice jednoduché...
6.3. | 12:39 overal
16
Náhlasit nevhodný komentář
Je potřeba ty zloděje z ČNB vypráskat bičem! Nejdříve sražení koruny do sraček nadále vyhozené miliardy vynaložené na to tam korunu udržet a nyní vymýšlejí záporný úrok, to je vlastizrada a za ní existuje jediný trest ŠIBENICE!!!
6.3. | 11:08 petalinos
0
Náhlasit nevhodný komentář
učet šaria tak jak v Rakousku.Jen ho trochu upravi.Bez uroku ale navic ještě upravi že banky zeberou ještě vkladatelum.