Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 11. 2017
světový průzkum

Češi nejvíce umírají kvůli alkoholu. Jak jsou na tom ostatní?

Varovné příznaky infarktu
Zdroj: Profimedia

V průměru se Češi dožívají zhruba 79 let. Ve světovém měřítku vyspělých zemí se však jedná o věk podprůměrný. Průměr Čechům nejvíce sráží vysoká spotřeba alkoholu a choroby srdce. Potvrzuje to výroční zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Ve většině průzkumů v publikaci OECD Health at a Glance 2017 Češi nevybočují ze světového průměru. Přesto patří například k jedněm z největších konzumentů alkoholu.

 

Průměrná spotřeba alkoholu u nás činí 11,5 litru čistého etanolu na osobu za rok. Například Slováci za Čechy o pár litrů zaostávají s konzumací 10,2 litru etanolu na osobu za rok. Největší pijani jsou pak v Litvě. Vypijí v průměru 15,2 litru etanolu na osobu za rok. Nejméně alkoholu konzumují v Indonézii. A to pouze 0,1 litru etanolu na osobu za rok. Právě alkohol a cigarety výrazně přispívají ke vzniku nemocí, kvůli kterým Češi umírají předčasně.

 

Co se týče počtu kuřáků, patří Češi ke světovému průměru. Kuřáků, kteří kouří na denní bázi je 18,2 procenta. Slováci jsou na tom o něco hůře. Denně kouří 22,9 procenta. Největší počet kuřáků mají v Indonézii, kde denně kouří až 39,9 procenta obyvatel. Nejméně lidí pak kouří překvapivě v Brazílii. A to pouhých 7,2 procenta.

 

Co do počtu úmrtí na srdeční onemocnění, v roce 2015 bylo naměřeno 453 úmrtí na 100 tisíc obyvatel. Slováci jsou na tom velmi podobně jako Češi. Nejvíce lidí zemře na srdeční onemocnění v Rusku, kde se čísla pohybují okolo 869 úmrtí na 100 tisíc obyvatel. Nejsilněji pak srdce bijí Japoncům, kde je počet úmrtí v následku srdečních onemocnění pouze 152 na 100 tisíc obyvatel. Dalším největším zabijákem je pak rakovina.

 

 

Průzkum také odhalil, že Česko má jeden z nejdostupnějších zdravotních systémů vůbec. Až 97 procent Čechů uvedlo, že bylo velmi spokojeno s lékařskou péčí. Tyto zkušenosti nemají například Poláci, s péčí lékařů zde bylo spokojeno méně než 60 procent obyvatel.

 

Nejdražší zdravotní systém mají bezpochyby v USA. Náklady na zdravotní péči přepočtené na paritu kupní síly zde přesahují 200 tisíc korun ročně. A to aniž by se to nějak projevilo na kvalitě života obyvatel.

kik TN.cz
Reklama