Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.7. 2017 13:32
Rady cestovních kanceláří

Na Kosu jsou tisíce Čechů, další se chystají! Mohou zájezd zrušit?

Největší škody napáchaly otřesy zřejmě na ostrově Kos ve stejnojmenném hlavním městě
Zdroj: ČTK/AP
Zemětřesení napáchalo největší škody na řeckém ostrově Kos

Zemětřesení v noci zasáhlo turecké pobřeží, ale především řecké ostrovy Rhodos a Kos, kam jezdí na dovolenou tisíce Čechů. Další stovky se v dalších dnech do letoviska chystají.

Na ostrově Kos, který zemětřesení postihlo nejvíce, v současnosti tráví dovolenou asi dva tisíce Čechů. "V tuto chvíli s klienty teprve komunikujeme, až teď se znovu otevřelo letiště, takže až teď se vyjasňuje, jak bude vůbec vypadat letecká doprava na Kos," uvedl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

 

Část Čechů, kteří jsou v oblasti s cestovními kanceláři, se měla dnes vracet. Jejich návrat ale zkomplikovalo uzavření letiště. "Část z nich zůstala v hotelích, část dojela na letiště, kde čekala. Letiště je v tuto chvíli v provozu a letadlo z Čech pro klienty poletí," předvídá Papež.

 

Klienti by měli být v pořádku, jak na sociálních sítích i svých webových stránkách informují i cestovní kanceláře. "Letoviska a hotely, kde jsou naši zákazníci, fungují bez problémů. Delegát je se zákazníky v kontaktu, nikdo nebyl zraněn a všichni jsou v pořádku," uvedla na facebooku CK Alexandria.

 

Takhle vypadalo centrum Kosu po zemětřesení:

 

Některé hotely museli zkontrolovat statici. Vysypala se skla z oken, byly poškozeny některé zdi. Odborníci teď prohlížejí budovy, jestli je bezpečné, aby se do nich lidé mohli vrátit. I to bude jasné během několika hodin.

 

 

Lidé, kteří se na dovolenou do oblasti chystají, zatím podle Papeže zájezdy neruší. "Samozřejmě se mnohem více ptají, jak vypadá konkrétní hotel a situace v lokalitě, kam se chystají na dovolenou. Je to otázka té nejaktuálnější komunikace cestovek s klienty," doplnil mluvčí AČCK.

 

Pokud by dovolenkáři chtěli dovolenou zrušit, pokusí se jim cestovní kanceláře vyjít vstříc. "Některé cestovní kanceláře jsou asi připraveny nabídnout nějaká řešení, ale jsme uprostřed nejvyšší sezóny a není, kam ty klienty přesunout, protože všechna letoviska jsou plná. Uvidíme, jak se situace vyvine během dne," dodal Papež.

 

Dům v centru města, ve kterém zemřeli dva lidé:

 

Lidé ale zřejmě v případě zrušení zájezdu na poslední chvíli nedostanou peníze zpět, pokud nemají zaplaceno pojištění pro případ storna. "Z hlediska zákona nemají v tuto chvíli klienti nárok na vrácení peněz, pokud není v nepořádku přímo ta lokalita a hotel, kam jedou," vysvětlil mluvčí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Česko zásahlo dosud nejsilnější zemětřesení. Roztrhlo dům v Kraslicích!

Video dne: Zprávy americké televize přerušilo zemětřesení. Jak reagovali moderátoři?

epa TN.cz