Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.7. 2014 17:23
chudák kluk!

Nemocnice nechce platit 30 milionů rodině ochrnutého Vojtíška

Ochrnutý Vojtíšek
Zdroj: TN.cz

Vinohradská nemocnice se odvolala proti výši odškodnění 30,3 milionu korun, které podle dosud nepravomocného rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10 má zaplatit rodině chlapce, jenž se v roce 2009 narodil v tomto pražském zařízení ochrnutý.

Novinářům to sdělil mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek. Nárok rodiny na odškodnění podle něho nemocnice nezpochybňuje, usiluje však o mimosoudní vyrovnání. Plánovaný porod skončil ochrnutím, slepotou a hluchotou dítěte, které nyní vyžaduje celodenní péči.
 

"Vnímáme tragičnost případu, velké a trvalé poškození dítěte a utrpení rodiny, ale stanovená výše odškodného je pro nemocnici příliš vysoká i přesto, že podstatnou část nákladů uhradila pojišťovna," uvedl mluvčí.
 

Podle pojistné smlouvy se nemocnice podílí spoluúčastí pět procent z odškodnění. Podle zákona je povinna spravovat majetek státu s péčí řádného hospodáře, tedy využít všech možností výši spoluúčasti snížit, uvedl mluvčí. "Domníváme se, že v tomto případě došlo k selhání lidského faktoru. Vedení nemocnice vyjadřuje hlubokou lítost a nikdy nezpochybňovalo fakt, že rodina má právo na odškodnění," dodal.
 


 

Odškodné se skládá zhruba ze čtyř milionů bolestného a z více než 26 milionů, které žádala rodina jako náhradu za ztížení synova společenského uplatnění. Podle soudkyně Andrey Dobřichovské Gedeonové nedostal chlapec šanci začít žít běžný život a částka je přiměřená. Hluché, slepé a ochrnuté dítě krmí rodiče pomocí břišní sondy.
 

Zmocněnec rodičů Antonín Tunkl původně žádal 18 milionů korun, po revizním posudku, který podle bodového hodnocení vyčíslil odškodné na tři miliony korun, částku zvýšil, což soud uznal.
 

Nemocnice se podle Tunkla zachovala nezodpovědně a porod nebyl veden správně. Zástupce nemocnice tehdy jeho tvrzení odmítl a za přijatelné odškodnění označil zhruba deset milionů korun.
 

Soud se již dříve zabýval trestní odpovědností lékaře. Podle obžaloby nereagoval na záznamy, které měřily ozvy plodu a naznačovaly komplikace. Tím údajně spáchal těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a porušil své povinnosti. Soud ale loni v březnu lékaře osvobodil, neprokázalo se, že skutek spáchal. Dítě nakonec vytáhla kleštěmi jiná lékařka, podle revizního posudku ale měla jednat důrazněji - rozhodnout dříve o tom, že dítě je třeba přivést na svět buď císařským řezem, nebo vytáhnout kleštěmi.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Maminka Lucie Bílé se po mrtvici probrala. Bohužel je ochrnutá

Daniela Kolářová v slzách: Její milovaný manžel ochrnul

tn.cz ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.7. | 00:48 Mates Nemecek
3
milena witzková: Pak li jsi matkou, sama tomu nemůžeš věřit. Jsou ...
11.7. | 20:53 milena witzková
-4
30miliónů se mi zdá přehnaný. Ale v každým případě je to tragédie.
13.7. | 13:28 Jaroslav Malát
1
Náhlasit nevhodný komentář
Všude je svět v naprostém pořádku divím se že se divíte.
12.7. | 19:56 allanaldik
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jeste jsem neslyšel ze by nekdo neco zaplatil, myslim tim nemocnice a doktory. Vzdy se odvolavaj a odvolavaj. Nejsou pojisteni? Jejich chyba.
12.7. | 17:51 Jana Novotna
0
Náhlasit nevhodný komentář
Slivovicka: A nakolik mas ohodnoceny svy deti? O moznost vykonavat profesi mel tenhle doktor prijit jiz v minulosti, ale na to si nase felcarska pakaz nehraheje a pak umiraji deti! A jestli by kluk mel dostat tolik, aby do konce zivota zil bez nutnosti hrat divadylko o nestesti i s rodici do ...
12.7. | 17:46 Jana Novotna
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zatracene si preji, aby ty penize dostali! U nas v rodine se stalo kdysi neco podobneho! Ty castky, ktere si uctuje nase slavne zdravotnictvi u techto pripadu pri nasledne peci svymi "body" i za to, ze si sestricka u jeho luzka uprdne je pripravi i o tech 30 mega, natoz aby treba ...
12.7. | 16:52 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Miroslav Fojtík když vidím jak uvažuješ, tak bych tě spláchl do hajzlu, protože seš jen hromada sraček.
12.7. | 09:27 Milan Brejcha
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pan Mirosla Fojtík se jasně vyjádřil !! Je to tak.
12.7. | 06:27 Miroslav Fojtík
1
Náhlasit nevhodný komentář
Proboha proč tomu kriplovy nepíchnou injekci aby to chcíplo,vždyť to není nic jiného než kus živého masa.
12.7. | 03:16 slivovicka
0
Náhlasit nevhodný komentář
A k cemu te rodine penize budou? Podle me by meli dostat castku tak 10mil. a vic ne. Ale misto tech dalsich 20.mil. by si lide zodpovedni za tu tragedii meli hezky odpocinout v kriminale a meli dostat zakaz vykonavat povolani.
12.7. | 00:48 Mates Nemecek
3
Náhlasit nevhodný komentář
milena witzková: Pak li jsi matkou, sama tomu nemůžeš věřit. Jsou několikanásobný otec v slušné rodině. Vy by jste vyměnila 10.mil, kdyby se z Vašeho zdravého dítěte stalo tohle?! Vy lidi co nemáte paníze "nadsazujete jejich hodnotu!" 10.je málo, 30.mil je dost - tolik ANI nemáme. Ale za ...
11.7. | 20:53 milena witzková
-4
Náhlasit nevhodný komentář
30miliónů se mi zdá přehnaný. Ale v každým případě je to tragédie.