Aktualizováno 11.10. 2017 19:06
Strany pod 5 %

Předvolební debata TN.cz přinesla hádky o zbraně i bezpečnost!

Zdroj: TV Nova

V první předvolební debatě na webu TN.cz se utkali zástupci čtyř politických stran a hnutí, které by podle průzkumů ve volbách získaly méně než 5 % hlasů. Debatu mohli čtenáři sledovat v přímém přenosu.

Do první předvolební debaty si moderátorka Michaela Šmídová pozvala zástupce čtyř politických stran, kterým podle průzkumů ve volbách dá hlas od jednoho do pěti procent voličů. Diskutovali členové Realistů, Strany svobodných občanů, Zelených a hnutí STAN.

  

První otázka směřovala na všechny politiky - co jejich strany považují za nejpalčivější problém současnosti? Monika Horáková ze Strany zelených zmínila pracovní podmínky v Česku, Michal Moroz za Realisty jmenoval bezpečnost a politickou korektnost. Svobodné trápí privilegia a hnutí STAN důchodová reforma i daně.

 

Poté už moderátorka otevřela jedno ze stanovených témat - ekonomiku. Nejvíce se diskutovalo o minimální mzdě. Zelení by totiž chtěli minimální mzdu ještě zvýšit. "Jen houšť," prohlásila Horáková. To k reakci vyprovokovalo Petra Gazdíka (STAN). "Jen houšť, ať roztočíme spirálu inflace. My chceme raději postupné zvyšování platů," odmítl nárazový nárůst platů.

 

Předvolební debatu jsme sledovali také online:

On-line reportáž

Předvolební debata lídrů menších stran

18:43

Na závěr dostali zástupci všech stran možnost oslovit voliče a ve 30 sekundách shrnout svůj program.

18:41

"Referendum o vstupu do Evropské unie už jsme měli. Jsme malý stát, pro který je EU nejlepší možnost," nesouhlasil Gazdík. Na tomto názoru se shodla i Horáková ze Zelených. Naopak Realisté na referendum netlačí, chtěli by však, aby Česko šlo cestou průměrné integrace.

18:40

Budoucnost v Evropské unii a czexit je dalším probíraným tématem. "Lidé by se měli moci rozhodnout. Ať to dopadne jakkoliv, měla by vláda vyjednat dvě výjimky u Unie - možnost nemít euro a výjimku z migračních kvót," sdělil Mach.

 

Velkým tématem volební kampaně byla bezpečnost a migrace. I na to se proto moderátorka v předvolební debatě zaměřila. Starostové zdůraznili nutnost lepšího výstražného systému a vytvoření plánu pro mimořádné události, jako to funguje třeba u povodní.

 

Petr Mach (Svobodní) stočil téma bezpečnosti ke kvótám na přijímání uprchlíků. Horáková naopak téma bezpečnosti zobecnila. Strana by chtěla přispět k solidární společnosti, která bude myslet na všechny své členy.

 

I na to Gazdík reagoval, když přišla řeč na zbraně a právo na jejich držení. "Zelení si programově myslí, že se každý z nás může stát magorem a zextremizovat se, to mě zaráží," prohlásil předseda Starostů a nezávislých. "Dnešní systém funguje tak, že se na okraj společnosti můžete dostat, i když jste schopný," kontrovala Horáková.

 

 

Zástupci menších stran diskutovali také o domácích tématech - především školství a zdravotnictví. Vcelku se shodli na zvýšení platů vysokoškolsky vzdělaných učitelů, školu totiž považují za důležitou složku života.

 

Další na přetřes přišla důchodová reforma a sociální jistoty. "Nejlepším důchodovým programem je mít co nejvíc dětí. Já už mám čtyři," pobavil ostatní účastníky Gazdík.

 

Posledním tématem pak byla budoucnost Česka v Evropské unii. "Lidé mají mít možnost se rozhodnout. Chtěli bychom referendum o vystoupení ČR z Unie," prohlásil Mach. Zbytek politiků s ním ale nesouhlasil - především proto, že "referendum o členství v EU" už jsme měli.

 

 

Za Realisty přišel diskutovat tajemník strany Michal Moroz. Ten dříve působil i jako náměstek ministra vnitra, pracuje jako politický analytik. Členem strany je teprve od ledna 2017.

 

Zelené reprezentovala Monika Horáková. Novinářka a překladatelka působí jako zastupitelka Prahy 2, je členkou předsednictva strany.

 

Strana svobodných občanů vyslala do předvolební debaty předsedu Petra Macha. Byl poslancem Evropského parlamentu, veřejnost ho zná jako velkého kritika Evropské unie. Pracoval také jako poradce prezidenta Václava Klause.

 

Také za Starosty a nezávislé přišel do debaty předseda hnutí Petr Gazdík. STAN má ze zmíněných politických stran zřejmě největší šanci se do Sněmovny dostat, podle různých průzkumů se k nim totiž kloní asi 7 procent nerozhodnutých voličů.

 

Video: Exkluzivní předvolební průzkum

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.10. | 15:39 truthwillprevail
18
Petra Macha beru, má vlastní bohaté zkušenosti i když v něčem nemusím ...
10.10. | 17:06 skeptikus
-6
..nuly! No když to někoho zajímá..
11.10. | 19:55 Miloš Mihalík
0
Náhlasit nevhodný komentář
Schvaluju násilí proti skupině obyvatel, urážím Čechy, hanobím hlavu státu říkám si Chajmi SerVal Trasimi a nic se mi nestane. Víte proč jsem nepřízpusobivý a systém má ze mě strach stejně jako TN.cz.
11.10. | 19:04 slivovicemoravska
1
Náhlasit nevhodný komentář
Něco na dobrou noc!! .........http://infokuryr.cz/news.php?extend.19085
11.10. | 18:55 Miloš Mihalík
3
Náhlasit nevhodný komentář
Schvaluji násilí proti skupině obyvatel, systematicky urážím národ a hlavu státu, říkám si Chajmi SerVal Trasimi někdy Trasimauri, ale systém a redakce TN.cz to neřeší, protože jsem nepřízpusobivý a proto nedotknutelný.
11.10. | 18:19 lucielucina
3
Náhlasit nevhodný komentář
Zajímavý článek je na www.parlamentnilisty.cz Socanský megatunel s líthiem vede k Bakalovi. Tvrdí to Babiš. Takže kdo volí ČSSD, souhlasí s dalsím OKD.
11.10. | 18:16 slivovicemoravska
8
Náhlasit nevhodný komentář
Ta Horáková to je opravdu zelený-sluníčko .Chraň nás bože před takovýma kravičkama.
11.10. | 16:24 cezar8
0
Náhlasit nevhodný komentář
opr.: strany
11.10. | 16:24 cezar8
-1
Náhlasit nevhodný komentář
.... Nevím, ale mám z něj dojem, že je karierista, neboť pomalu a jistě zanechává všechny posty. Docela bych se nebál konstatovat, že po volbách opět odstoupí z funkce předsedy jeho starny........
11.10. | 16:23 cezar8
-2
Náhlasit nevhodný komentář
truthwillprevail - co se týká Petra Macha, jeho pohled a názory nejsou špatné, nicméně velmi nevýrazné, a co mne malinko odrazuje, že byl poradce V. Klausa....
11.10. | 15:03 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
skeptikus - Média si ho moc nevšímají.
11.10. | 15:02 truthwillprevail
3
Náhlasit nevhodný komentář
skeptikus - Taky mám takové tušení, nejdou tak vidět. Chce aby nějak Petr Mach veřejně Šokoval, šokuje tak že ho nikdo nezná. Mají dobrý stránky, na mail pak chodí postupem času seznámení ze stranou. Ale kdo si najede na jejich stránky? Mám pocit že málo používají sociální sítě.