Publikováno 16. 2. 2017
Volební preference

Průzkum: Volby by vyhrál Babiš, sociální demokraté ale dotahují

Buhuslav Sobotka, Andrej Babiš
Zdroj: TN.cz

Zdá se, že Andreje Babiše dohnaly některé kauzy a kontroverzní výroky. Z čerstvých volebních preferencí totiž vyplývá, že obliba hnutí ANO se zastavila a sociální demokracie naopak po řadě "hubených" měsíců posílila.

Výzkumníci z agentury SANEP se na volební preference od 2. do 8. února dotázali 2 731 lidí, kteří byli vybráni s ohledem na věk, pohlaví, bydliště a vzdělání.


A ukázalo se, že spanilá jízda hnutí ANO je nejspíš u konce - podpora strany ministra financí Andreje Babiše totiž po dlouhé době poklesla, i když jen o jednu desetinu procenta.


Volební preference
Zdroj: SANEP


Naopak posílila ČSSD, kterou by volilo bezmála 18 procent dotázaných. Na bronzové příčce voličské popularity se drží komunisté, čtvrtá je ODS.


Do Sněmovny by se dostala ještě SPD Tomia Okamury, KDU-ČSL a TOP 09. Naopak strana Realisté, jejíž lídr Petr Robejšek chce ve volbách urvat výsledek 20 procent, reálně voliče vůbec nezajímá a má podporu přibližně jedno procento.SANEP spekuluje, že zatímco Andreje Babiše nejspíš poškodily některé výroky nebo kauzy, sociální demokracii prý naopak pomáhá to, že se v poslední době právě proti Babišovi velmi tvrdě vymezuje.

Hypotetický zisk poslaneckých mandátů
Zdroj: SANEP


Ze všech dotázaných by ovšem momentálně šlo k volbám jen 52,9 procenta z nich. A kdyby se tak volby konaly právě teď, získalo by ANO 66 poslanců, ČSSD 41, KSČM 28, ODS 22, KDU-ČSL a SPD po 15 zákonodárcích a TOP 09 13 mandátů.


Andrej Babiš by tak mohl vytvořit pohodlnou většinu s komunisty a "okamurovci".

pez TN.cz