Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 11. 2015
Vaše téma

Bělobrádek: "Imigranti musí splnit naše podmínky nebo odejít!"

Zdroj: TV Nova, vaše, téma, pavel, bělobrádek, lidovci, kdu-čsl

Hostem pořadu Vaše téma byl místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Bělobrádek má ve vládě Bohuslava Sobotky na starosti Radu pro výzkum, vývoj a inovace. Krom toho, že je předsedou lidovců a vicepremiérem zasedá Bělobrádek také v zastupitelstvech Královéhradeckého kraje a města Náchod.

Řeč samozřejmě přišla na téma uprchlíků, v němž se Bělobrádek dlouhodobě angažuje. "Ne všichni běženci jsou uprchlíci, jsou mezi nimi i tzv. ekonomičtí migranti, kterých je přibližně polovina," řekl v pořadu Vaše téma vicepremiér Bělobrádek.

 

"Ty, kteří nemají nárok na azyl, je potřeba vracet. To se děje, ale v malé míře," upozornil Bělobrádek. "Každý člověk, který sem přijde, musí splnit podmínky, které máme. Pakliže ne, tak musí odejít."

 

Současnou situaci musí Evropa dostat pod kontrolu a to tak, že získá přehled o tom, kdo a v jakém objemu sem přichází. Toho lze dosáhnout jen zabezpečením vnější hranice Schengenu. To se už podle Bělobrádka děje, ale pomalu. Podíl na migrační krizi nesou Řecko a Itálie, kteří neplnily své úlohy hraničního státu, přestože na to dostávaly peníze.

 

 

Řešením by podle Bělobrádka byla pozemní operace v Sýrii. Velkou část území blízkovýchodní země by mohla taková operace stabilizovat. Bude na Evropě, jak se k tomu postaví. Problémem zůstává, co bude pak. Částečnou součástí řešení zřejmě bude muset být i syrský prezident Bašár Asad, alespoň na přechodnou dobu.

 

Předseda KDU- ČSL se vyjádřil také k situaci na pražském magistrátu, kde byli lidovci součást rozpadnuvší se vládnoucí koalice. "Nepovažuji to za šťastné, ale je to politická realita a teď se bude hledat řešení, které bude trvale udržitelné," řekl Bělobrádek v pořadu Vaše téma. Připustil také, že některé vztahy uvnitř vlády Bohuslava Sobotky, nebo na úrovni člen vlády - poslanci vládních stran, nejsou šťastné a jsou ovlivněné osobními animozitami.

 

Pro svůj rezort, tedy vědu a výzkum, označil za důležité vnést do situace dlouhodobou stabilitu, především z rozpočtové stránky, která by umožnila akademikům pracovat, aniž by se museli každý rok obávat, jestli na příští rok dostanou peníze. Na druhou stranu další rezort řízený lidovci, ministerstvo zemědělství, by mělo mít dostatek prostředků, aby si poradilo s letošním suchem.


 

Pavel Bělobrádek, který je velmi otevřený ohledně svého zdravotního stavu, se rozpovídal také o tom, jaké je to žít s vážnou nemocí. Život mu totiž komplikuje roztroušená skleróza. "Není to jednoduché, ale mám velkou výhodu v tom, že mám skvělou ženu a že mi okolí velice pomáhá," řekl politik. Sice jej v některých věcech nemoc omezuje, na druhou stranu mu v politice uvolňuje ruce, protože ví, že nebude v politice věčně a nemusí se tak snažit se někomu zavděčit.

 

Rodák z Náchoda vystudoval veterinární lékařství na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Studoval také na CEVRO institutu. Pracoval coby veterinární inspektor v Královéhradeckém kraji. Od roku 2004 je Bělobrádek členem KDU-ČSL. V roce 2010 byl zvolen do náchodského zastupitelstva a o dva roky později také do zastupitelstva Královéhradeckého kraje.

 

Lidovce vede Bělobrádek už pátý rok a strana se pod jeho vedením dokázala vrátit do Poslanecké sněmovny. Pavel Bělobrádek je ženatý, má syna a dceru.

TN.cz