UPRCHLICKÁ KRIZE

VAŠE TÉMA SPECIÁL: Kvóty jsou špatné, shodli se čeští politici

Téma:

Hostem speciálního vydání pořadu Vaše téma jsou Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Petr Fiala (ODS) a Petr Gazdík (STAN). Ministři evropských států dnes schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi Evropské státy. Jak bude Česko reagovat?

Situace kolem uprchlické krize v Evropě se vyhrocuje. Do okolních států proudí desetitisíce běženců. A západní státy na Českou republiku a další členy Visegrádské čtyřky stále více tlačí, aby přijaly kvóty na rozdělování migrantů. Více zde.

 

Vláda ale s tímto řešením zásadně nesouhlasí. Podle ní nemá smysl přijímat lidi, kteří vůbec nestojí o to, aby v Česku žili. Většina uprchlíků totiž míří do Německa. Lídři EU argumentují ale tak, že není možné, aby se všechny země hlásily když se rozdělují dotace, ale nikdo se nepřipojil, když jde o to převzít odpovědnost.

 

A právě uprchlické krizi se v úterý věnovalo speciální vydání pořadu Vaše téma. Moderátorka Michaela Šmídová mimořádně vyzpovídala hned čtyři hosty najednou. Postoje vlády budou hájili šéf lidovců a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).


Všechny rozhovory z cyklu Vaše téma najdete tady.

 

Názory opozice zazněl z úst předsedy ODS Petra Fialy a šéfa Starostů a nezávislých Petra Gazdíka. Selhala Evropa v otázce uprchlické krize? Je Česká republika dostatečně solidární? Jaká pomoc má smysl? Jak řešit příčiny krize?

 

Hosté pořadu Vaše téma se shodli na tom, že kvóty jsou špatným řešením. Předseda ODS Petr Fiala je označil za nesmyslné. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) prohlásil, že ho mrzí, že se o nich vůbec hlasovalo.

 

 

Podle Petra Gazdíka (STAN) by Evropské Unie měla dát jasně najevo, že nebude přijímat ekonomické migranty. S tím souhlasil i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Uprchlíci podle něj musí jasně vědět, že v České republice platí právní řád. Běženci podle Bělobrádka nemají právo, vybrat si, ve které zemi chtějí skončit. Evropská unie musí jasně oddělit ekonomické migranty od těch, kteří hledají v Evropě bezpečí a ty první odmítnout.

 

Hosté se shodli také na tom, že je velmi důležité pomáhat tam, kde problém vzniká, tedy v uprchlických táborech. Podle Bělobrádka je evidentní, že se lepší situace v uprchlických táborech v Iráku, který lépe zvládá vnitřní migraci, podepisuje na tom, že do Evropy odchází výrazně méně Iráčanů než Syřanů. V Sýrii je situace v táborech katastrofická.

 

S tím souhlasil i ministr zahraničí Zaorálek. Připomněl, že mimo uprchlické tábory žije v Sýrii další 1 a půl milionu lidí, kteří žijí v otřesných podmínkách. Jejich děti jsou ohroženi negramotností. Pokud bude situace dál takhle pokračovat, vyroste v Sýrii skutečně ztracená generace.

 

 

Hosté také debatovali o strachu, který má česká společnost z uprchlíků. Podle Petra Gazdíka dávají Češi rovnítko mezi uprchlíky a teroristy. Petr Fiala nesouhlasil s tím, že by Češi byli xenofobní národem, což dokládá to, kolik v Česku žije cizinců. Sám Fiala by neměl problém bydlet vedle muslimské rodiny, ale měl by problém bydlet vedle někoho, kdo by chtěl omezovat práva a svobody.

 

Lepší postoj Němců k uprchlíkům vysvětlovat vicepremiér Bělobrádek tím, že Němci již mají s muslimskými migranti zkušenosti. Sám by neměl problém u sebe muslimskou rodinu ubytovat. "Když jsem měl možnost, tak jsem ubytoval romskou rodinu, která jinak neměla kam jít. A lidí, kteří nabízejí pomoc, je u nás více než uprchlíků," dodal Bělobrádek.

 

Petr Gazdík podotkl, že Německo se k uprchlíkům chová vstřícně, protože potřebuje pracovní sílu. Hosté pak debatovali nad tím, jakou by Česko mělo mít migrační politiku.

 

Bělobrádek prosazoval prorodinnou politiku, kterou se vláda, jíž je členem, už prý snaží prosazovat. Zasazoval se ale o to, abychom více pomáhali Ukrajincům, kteří se dokážou dobře asimilovat.

 

Ministr Zaorálek také podpořil přijímání lidí z oblastí, z nichž přicházejí lidé, kteří nemají problém integrovat se. Petr Fiala byl radikálnější: "Neakceptujme kvóty, neberme uprchlíky, které nám někdo přidělí," řekl v pořadu Vaše téma předseda ODS.

 

 

"Musíme hledat společné Evropské řešení, jinak problém nezastavíme. Místo, abychom dojednali nějaké vojenské akce, bez kterých se neobejdeme, například potápěli prázdné lodě pašeráků, a také opevnili vnější hranice, tak se státy opevňují uvnitř. Evropská unie funguje jen, když je všechno v pořádku. Při první možné krizi selhává," dodal Petr Fiala.

 

Moderátorka Michaela Šmídová v závěru položila hostům otázku, jestli Evropská unie zvládne migrační krizi a jak ji krize změní? Pavel Bělobrádek vyjádřil optimismus, že Unie krizi zvládne. Lubomír Zaorálek řekl, že doufá, že Unie krizi zvládne a vytvoří mechanismus, který pomůže při příštích krizích.

 

To, že EU zvládne migrační krizi, si myslí i Per Gazdík. Ale Evropská Unie musí dodržovat zásady, které přijala. To, že je nedodržovala, vedlo v minulosti k problémům. To Petr Fiala prohlásil, že nevidí příliš dobrou perspektivu pro Evropskou Unii a že se státy zřejmě bohužel budou muset spolehnout na sebe sama.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz