Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.8. 2017 18:45
Rostliny i zvířata

EU zakázala dovoz dalších druhů rostlin, čeští zahrádkáři zuří!

Rostliny na zahrádce
Zdroj: Profimedia

Evropská komise rozšířila seznam nepůvodních invazivních druhů, které se nesmí do Evropské unie dovážet. Nově přibyla tři zvířata a devět rostlin a seznam tak už má 49 položek.

Nově na seznam přibyla husice egyptská, psík mývalovitý, ondatra pižmová, bolševník velkolepý, klejicha hedvábná, dochan setý, vodní mor americký, plevuňka philoxeroides, batora chilská, netýkavka žláznatá, stolístek různolistý a microstegium vimineum.

 

Rozšířený seznam se ovšem ani za mák nezamlouvá Českému zahrádkářskému svazu (ČZS). Nikdo se o něm totiž se zahrádkaři a pěstiteli nebavil a neinformoval o změnách předem.

"Seznam zasahuje několik druhů, které čeští zahrádkáři již roky běžně pěstují, případně jsou součástí okrasných výsadeb. Na uvedený seznam se přitom vztahují speciální opatření, jejichž smyslem je vymýcení těchto druhů z území EU a za jejich nerespektování hrozí vysoké pokuty i pro fyzické osoby," uvedl zahrádkářský svaz v tiskové zprávě.

 

Svaz se zastává třeba dochanu setého. "Existuje řada okrasných kultivarů, které by mohly v izolovaném prostředí bez problémů dále existovat. Rovněž stolístků existuje několik desítek druhů. Některé jsou původně evropské, jiné zavlečené. Jeden u nás rostoucí je dokonce prohlášený za ohrožený druh," vypočítává zahrádkářský svaz.ČSZ naopak oceňuje, že na seznam přibyl další druh bolševníku, který je proslulý nejen nepříjemným zápachem, ale především tím, že se mu daří všude a je velmi obtížné se ho zbavit. Podobně je to s netýkavkou žláznatou, která podobně svěřepě okupuje břehy vodních toků.


Původní seznam invazivních druhů z roku 2016:

Původní seznam invazivních druhů schválený Evropskou komisí [pdf]


Seznam najdete i pod tímto odkazem

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

2.8. | 18:53 Roman Nemergut
40
Kripplové zakážou dovoz rostlin, ale masivní a nekontrolovaný dovoz černých ...
2.8. | 19:36 Milos Trasimi
-10
Češi jsou fakticky směsne a zábavné etnikum s inteligenci bource ...
3.8. | 10:57 svarcovaerika0123
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vocilko, jsi iidiot.
3.8. | 10:52 Vojta Také
1
Náhlasit nevhodný komentář
Už toho blba Trasimiho někdo z diskuze odstřelte. Zaprasí tady všechno.
3.8. | 10:04 Roman Nemergut
-1
Náhlasit nevhodný komentář
A jestli ji svrběla, to opravdu nevím, ale asi jo, každou ženskou občas svrbí, pokud před ní nestojí humusák tvého typu ((-:
3.8. | 10:01 Roman Nemergut
1
Náhlasit nevhodný komentář
Prasimi, moje babička by přece tobě, který jsi zde veřejně velebil Heydricha za genocidu Čechoslováků (rád přihodím přesnou kopii), neměla vadit.
3.8. | 08:48 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Tebe nikdy nenapadlo synu zběsile kurvyy odkud vim ze chtěla byt herečkou?Neumis synu zběsile kurvyy myslet protože jsi syn zběsile kurvyy a Cech?
3.8. | 08:46 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
A pivez my. Tvá babizna která byla milenkou oblastního velitele gestapa v Ústí nad Orlici jezdila za nim často protože ji svrbela? S ohledem ze to byla Česka svrbela ji často vid?
3.8. | 08:46 Štefan Nemeth
3
Náhlasit nevhodný komentář
Eu zakazuje téměř neškodné invazivní druhy, ale největší škodnou - islám - sem tahá cíleně. CZEXIT!
3.8. | 08:45 Milos Trasimi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
A radim ti zbabělý Cechu s velkou hudbou na internetu.Zklidní se a rychle.
3.8. | 08:44 Milos Trasimi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Myslis si ze jsem z kurvysyn a Čech? Tyuz Nevis co mas psát atak pises howadiny Nemergute.Ne ze bys je nepsal odjakživa ale garantující ti ze ty dostaneš takovou nakladacku jako žádný před tebou.S tím pocitej.
3.8. | 08:42 Milos Trasimi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Hosane.Já se nikdy z nikoho nepodlal jako vy.Mate ma videa jméno i me názory.Takto se chová zbabělec? Ne.To musíš byt Cech založit si nick a vyhrožovat smrti a rozbitím huby Romům Arabům imigrantum válečným uprchlíkům ženám a dětem.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme