Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.9. 2017 20:09
Jednání o vydání

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu!

Zdroj: TV Nova

Po více než devíti hodinách Sněmovna po 18. hodině odhlasovala, že poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka vydá k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Pro vydání Babiše bylo 123 poslanců, proti 4. Pro vydání Faltýnka hlasovalo 120 poslanců, proti bylo 5. Zástupci hnutí ANO před jednáním opustili sál.

Hlasování předcházela dlouhá rozprava, při které poslanci z hnutí ANO bránili své kolegy. V závěru se debata změnila v přestřelku Babiše a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka kvůli kauzám OKD nebo bytů firmy ČEZ v Písnici. Oba na sebe útočili kvůli tomu, kdo je za to zodpovědný.

 

Babiš přitom už v úvodu uvedl, že chce být k trestnímu stíhání vydán. "Já vás žádám o zbavení imunity, aby pravda vyšla najevo!" prohlásil Babiš už ve své úvodní řeči. V té popřel, že by kauza Čapí hnízdo byla dotačním podvodem. Podle Babiše jde jen o pokus ovlivnit volby.

 

Stejně mluvil také Faltýnek, který taktéž poslancům řekl, že se nebrání vydání. "Andrej Babiš a já dnes nemůžeme prohrát. Když nás vydáte, bude to naše morální vítězství, když nás nevydáte, bude to naše morální satisfakce," řekl Faltýnek s tím, že sám bude hlasovat pro vydání, protože věří v profesionalistu státních zástupců a nezávislost soudu.

 

Celé jednání jsme sledovali on-line:

On-line reportáž

Jednání Sněmovny o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka

18:16

Projednávání tohoto bodu skončilo.

18:15

Odhlasováno je také vydání Jaroslava Faltýnka! 133 přihlášeno, pro 120, proti 5. Hlási se poslankyně Němcová, která nestihla hlasovat. Hlasování ale nezpochybňuje.

18:14

134 přihlášeno, pro 123, proti 4! Andreje Babiše vydají k trestnímu stíhání

 

Když se debata protahovala, vystoupil s ostrým projevem ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Říkali jste, jak se budete starat o lidi, ale nejvíc pozornosti tady věnujete své kauze, svému fňukání! Věnujme se něčemu důležitějšímu ve Sněmovně. Prosím, ukončeme to. Je to trapné a ta vaše ufňukanost je, myslím, nedůstojná!" apeloval Zaorálek na Babiše a poslance z hnutí ANO.

 

Odmítl také to, že by stíhání bylo účelové. Přitom poznamenal, že podle Vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové pokud k průtahům docházelo, tak ze strany soukromých subjektů a ne policie a státního zastupitelství. "Možná je to vaše účelová hra. Vy jste to dostali v ten ideální čas, kdy ze sebe budete dělát ve Sněmovně chudáky!" pustil se do Babiše a Faltýnka Zaorálek.

 

Dopoledne byla ve Sněmovně místy i zábava - VIDEO:

 

Ve 12:40 poslanci projednávání tohoto bodu na dvě hodiny přerušili, aby se mohli věnovat dalším bodům. Odpoledne poslanci za hnutí ANO vysvětlovali, proč nesouhlasí s vydáním Babiše a Faltýnka. Rozčílili tím třeba poslance za TOP 09 Jiřího Koubka, který poukazoval na to, že už na jaře Babiš říkal, že imunita je přežitek. "Proč tady žvaníte, proč tady obstruujete?" ptal se poslanců z hnutí ANO.

 

Sál pobavil poslanec za ANO Martin Komárek, který řekl, že kdyby mu podobně kvalitní žádost poslal veterinář coby pozvánku na pravidelnou kontrolu jeho psa Oskara, nevzal by jej k němu, protože by se bál, že tam pes zemře.

 

Poslanec Roman Procházka zveřejnil ve své řeči i informace z neveřejné schůze Mandátového a imunitního výboru, za což ho zkritizovala jeho předsedkyně Miroslava Němcová. "Je sice členem Mandátového a imunitního výboru, ale pokud se nemýlím, tak jeho kvalifikací je ředitel muzea," hodnotil Procházku poslanec Kučera z TOP 09.

 

Celý projev Andreje Babiše:

 

Když už to vypadalo, že se rozpravu podaří ukončit, rozhořelo se nové kolo hádek, tentokrát o OKD, kde se střetli hlavně zástupci vládních stran. ""Už tady vystupujete jako šašci. Berete čistého téměř 100 tisíc s náhradami. Za tohle?" vyčetl poslancům z hnutí ANO František Laudát (TOP 09). Šéf jeho strany Miroslav Kalousek zhodnotil hádku vládních poslanců slovy, že to vypadá, že vláda "V nejlepším případě vláda nedělala nic, v horším případě kradla. V tom nejhorším zneužívala pravomoci veřejného činitele."

 

 

Babiše rozčílila Zaorálkova slova o tom, že pro lidi z bytů ČEZ v Písnici nic neudělal. "Takové neuvěřitelné lži, které tady předvedl pan ministr Zaorálek. To považuji za skandální. Vy tak lžete! Sprostě lžete! Když mě vykopnul váš premiér z vlády, tak ČEZ ovládl českou vládu! Ministr Pilný byl na valné hromadě za blbečka!" rozčiloval se Babiš.

 

"Nevykládejte mi, že já jsem něco neudělal pro OKD, já mám na to papíry! OKD je váš supertunel!" útočí Babiš na zástupce ČSSD. "Vy tady nevykládejte o OKD, já jsem dělal maximum, já jsem jako ministr bojoval za české zájmy. Dvacet sedm let jste v politice, 27 let tady blábolíte. Co máte za sebou? Ani psí boudu jste nepostavil!" křičel Babiš na Zaorálka.

 

Celý projev Jaroslava Faltýnka:

 

Někteří poslanci opakovaně vyzývali kolegy, aby konečně hlasovali. "Začínám se to trošičku ztrácet. OKD, sídliště Písnice, solární baroni už byli?" ptal se ironicky poslanec Lank. "Pojďme to už odhlasovat," žádal. "Je nám tohle třeba? Nechcete to dneska odhlasovat a zabalit? Proč se tady budeme trápit zítra nebo ještě v pátek?" ptala se Jana Černochová z ODS.

 

Poslední slovo měl v debatě nakonec Lubomír Zaorálek. Babišovi, který o něm řekl, že spor s ním je "debata s ekonomickým amatérem, který nerozumí podnikání, neví, co jsou to nemovitosti a mele něco o OKD," vzkázal, že jedním z úspěchů vlády je, že z těch, kteří do ní vstupovali jako amatéři, udělala profesionály, čehož je důkazem právě Babiš, který z debaty o Čapím hnízdě udělal debatu o tom, čemu Zaorálek nerozumí. "Gratuluji panu Babišovi a vítám ho mezi profesionály!" dodal Zaorálek, čímž debata skončila.

 

Po přednesení návrhů zpravodaji výboru si klub hnutí ANO vyžádal přestávku 30 minut. Na té se poslanci za hnutí dohodli, že při hlasování budou za ANO v sále jen vydávaní poslanci. Sněmovna tak jednoznačně rozhodla o vydání Babiše i Faltýnka.

 

vbo TN.cz