Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 5. 2017
Už to nedělejte

Sníte jídlo, na které si sedla moucha? Riskujete zdraví!

Moucha na jídle
Zdroj: Thinkstockphotos
Mouchy přenáší stovky bakterií

Blíží se léto a s ním i otravný hmyz. Kromě komárů nás budou trápit také mouchy, které sednou na každé jídlo, co najdou. Většinou je jen odeženeme rukou a dál na to nemyslíme. Jenže tím riskujeme zdraví!

Můžeme se snažit, jak chceme, jídlo ochránit, ale mouchy si k němu vždycky nějak najdou cestu. Většina lidí to neřeší - nepříjemný hmyz jen odežene a jí dál. Jenže to byste podle odborníků nikdy dělat neměli! Informuje o tom britský portál Metro.

 

Mouchy přitahuje zápach exkrementů, hnijícího ovoce a dalších odpadků. Často se vyskytují u košů nebo na hnoji, kde nasávají nepříjemnou vůni. Kromě toho tam také "posbírají" různé škodlivé bakterie. Na to, jak jsou malé, jich přenáší opravdu hodně - odhaduje se, že víc než 200!

 

Aby toho nebylo málo, moucha se nejspíš do vašeho jídla také vyzvrací! Nedokáže totiž přežvykovat, a tak se během jedení vyzvrací hned několikrát. Potvrdili to i výzkumníci z floridské univerzity, kteří zkoumali potraviny, na které moucha usedla, s těmi, kterých se hmyz nedotkl.

 

 

A výsledky byly neporovnatelné! Bakterie mouchy přenáší hlavně na drobných chloupcích, kterými je pokryto celé jejich tělo. "Stačí, aby si na jídlo jen na chvilku sedla, nebo se jen dotkly chlupy, a okamžitě se bakterie přesouvají," uvedl pro portál odborník na hmyz Ron Harrison.

 

Mouchy přitom šíří i vážné nemoci - choleru, tyfus, úplavici. Mohou také přenášet salmonelu, antrax, tuberkulózu a v neposlední řadě vajíčka parazitních červů. Kousek jídla, na které moucha sedla, proto radši vyhoďte!

epa TN.cz