Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.4. 2017 21:51
roste počet nemocných

Spalničky se dál šíří Českem. Jak je poznáte? PŘÍZNAKY NEMOCI

Zdroj: TV Nova

Epidemie spalniček, která se už skoro měsíc šíří Moravskoslezským krajem, nabírá na síle. Jen v minulém týdnu tam přibylo dalších 20 infikovaných. Počet nemocných tak stoupl už na sedm desítek. V nemocnici v Ostravě dokonce o víkendu zakázali návštěvy malých dětí.

Přestože Městská nemocnice na Fifejdách neměla hospitalizovaného žádného pacienta se spalničkami, dětské oddělení z preventivních důvodů uzavřela. Spalničky jsou totiž vysoce nakažlivou nemocí, která se přenáší vzduchem.

 

Z Ostravska, kde se léčí přes padesát pacientů, se proto šíří dál regionem. V celém Moravskoslezském kraji je aktuálně evidovaných sedmdesát nakažených. Polovinu z tohoto počtu tvoří děti a nejméně jedenáct nemocných jsou pracovníci nemocnic a zdravotnických zařízení, přestože hygienici začátkem dubna nařídili očkování více než šesti set zdravotníků, většinou z nemocnic v Ostravě, Opavě nebo Havířově.

 

Jediným místem ve druhém nejlidnatějším kraji České republiky, kde se nákaza zatím neprokázala, je okres Bruntál.

 

 

Spalničky je první čtyři dny po nakažení velmi těžké odlišit od nachlazení. Nemocní mají vysoké horečky, kašel, rýmu a zánět spojivek. Až pak se objeví zarudlé vyrážky. Nejprve v ústech, pak na obličeji, později na celém těle. Obvykle přetrvávají pět až sedm dní. Dál platí, že jedinou spolehlivou ochranou před nemocí je očkování. 

mom/Zdeněk Čík TN.cz