Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.3. 2016 21:22
modelový přehled

SROVNÁNÍ CEN: Dodavatelé plynu zlevňují! Neplaťte zbytečně!

Zdroj: TV Nova

Velké množství domácností využívá k topení, ohřevu vody a vaření zemní plyn, pro mnohé tak každý rok přichází opětovná otázka, od jakého dodavatele zemní plyn odebírat. I přesto, že většina dodavatelů nabízí atraktivní programy a poradenství, každý se snaží získat co největší množství zákazníků. Správným výběrem obchodníka se zemním plynem můžete výrazně ušetřit.

Výběr dodavatele zemního plynu by se neměl podceňovat. Pro většinu lidí bude určující samozřejmě cena, je ale dobré si také řádně pročíst obchodní podmínky.

 

Zejména je vhodné zaměřit se na nadměrné poplatky nebo možnost výpovědi smlouvy. Většina českých dodavatelů nabízí smlouvy na dobu neurčitou, tu můžete vypovědět kdykoliv, a na dobu určitou, která je sjednávána na určité období a nelze ji během doby trvání vypovědět.

 

V českých domácnostech je stále nejvyužívanější energií zemní plyn. Připravili jsme pro vás tři modelové situace, ve kterých malá rodina využívá plyn na vaření, ohřev vody a vytápění. 

 

 

Vytápění

Při spotřebě energie pro vytápění je třeba přihlédnout k několika faktorům, zejména kolik hodin tráví rodina v bytě, významnou roli hrají osobní zvyky, protože někdo topí méně a někdo více a v neposlední řadě je třeba přihlédnout ke kvalitě izolace. Počítá se s průměrnou roční spotřebou 10000 kWh v bytě o rozloze přibližně 75 čtverečních metrů.

 

U dominantního dodavatele ČEZ zaplatí člověk při vytápění 16 357 korun, u nejlevnějšího dodavatele Česká energie by ušetřil 2 638 korun a u nejdražšího Bohemia Energy entity by zaplatil 18 196 korun.

 

Ceny plynu - Spotřeba energie pro vytápění při spotřebě 10000 kWh/rok
Ceny jsou pouze orientační. Zahrnuty jsou standardní tarify. Jedná se o konečné ceny včetně regulovaných poplatků a daní.

 

Ohřev vody

Teplá voda je druhou největší položkou při spotřebě zemního plynu. Při ohřevu vody se mění spotřeba především s množstvím členů domácnosti a mírou užití vody (ruční mytí nádobí proti mytí nádobí v myčce nebo sprchování proti koupeli) Model počítá s průměrnou spotřebou 4000 kWh za rok.


ČEZ zaplatí rodina za rok 7 597 korun, u nejlevnějšího Europe Easy Energy může ušetřit 892 korun, zaplatí 6705 korun, nejdražší dodavatel Centropol si bude účtovat 9 282 korun.

Ceny plynu - Spotřeba energie pro ohřev vody při průměrné spotřebě 4000 kWh/rok
Ceny jsou pouze orientační. Zahrnuty jsou standardní tarify. Jedná se o konečné ceny včetně regulovaných poplatků a daní.

 

Vaření

Stejně jako u ohřevu vody, i zde spotřebu ovlivňuje především množství lidí v domácnosti. Modelový příklad počítá se spotřebou 300 kWh.

 

Při spotřebě ve spodní kategorii se cena u ČEZ pohybuje kolem 1620 korun za rok, nejlevnější dodavatel Europe Easy Energy nabízí při nízkém odběru 1607 korun a u nejdražšího dodavatele Pražská plynárenská se odběr prodraží o 753 korun na 2373 korun

 

Ceny plynu - Spotřeba energie pro vaření při průměrné spotřebě 300 kWh/rok
Ceny jsou pouze orientační. Zahrnuty jsou standardní tarify. Jedná se o konečné ceny včetně regulovaných poplatků a daní.

 

Výsledné ceny jsou pouze orientační a jsou vypočítávány na základě standartních tarifů. Modely nereprezentují průměrnou spotřebu domácností, ale snaží se pokrýt jednotlivé kategorie podle velikosti odběru.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TAKOVÉ PENÍZE NIKDY NEVYDĚLÁTE! Víme, kolik berou andílci Victoria´s Secret

Žena vyhrála 33 milionů dolarů! Neuvěříte, co s nimi omylem udělala

klma TN.cz

Diskuze

12.3. | 19:55 Ton Alfonso
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ti to šašci z novy co z lidí dělají rádoby hlupáky jak krásně zlevnují plyn o 10procent a kolik ušetříte podobné sr@čky ale že za poslední 5 let plyn zvedli o 50 procent to neřekli ani h0vn0,oni vám řeknou jak vám z těch 50 procent co vám zdražili zlevní 10 procent a kolik ušetříte neskutečné .
11.3. | 14:10 swityna
2
Náhlasit nevhodný komentář
Když na to tak koukám v těch tabulkách, tak jsme doma s naší Xenergií ve zlatym středu. Tak to jsem si docela oddechla, že neluftuje peníze jen tak zbůhdarma do vzduchu a ještě něco málo s nimi dokážeme ušetřit.
7.3. | 17:59 Vojta Také
11
Náhlasit nevhodný komentář
Čím menší spotřeba, tím dražší plyn. Takže tenhle rozkouskovaný model je na nic.