Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 5. 2017
roztrhané ovce

Stáda v ohrožení: Na Náchodsku terorizuje zemědelce vlčí smečka

Zdroj: TV Nova

Na stádo ovcí nedaleko Teplic nad Metují zaútočila v noci na čtvrtek vlčí smečka. Jen za poslední týden tam už vlci zardousili nejméně 10 ovcí a jehňat a další ještě uhynou v důsledku vážných zranění.

Vlčí smečka útočí na pastvinách na Náchodsku každou noc. Vždy po nich zůstane několik kusů ovcí a jehňat úplně roztrhaných. Další jsou potrhané natolik, že s největší pravděpodobností uhynou.

 

V noci na čtvrtek ale přišel útok, kterého se zemědělci obávali. Čtyřčlenná vlčí smečka vtrhla mezi 400 ovcí, které byly březí. Několik kusů zardousili na místě a podle majitele prožily ovce tak velký stres, že naprostá většina z nich pravděpodobně potratí. A to měly rodit v několika málo týdnech.

 

Zemědělci jsou zoufalí, za mrtvé ovce dostanou finanční náhradu od státu, ty náhrady jsou ale podle nich nedostatečné.

 

 

CHKO Broumovsko vydalo manuál, jak se bránit, ten je ale podle zemědělců nereálný. Chovat pastevecké psy v okolí vesnice je podle nich nebezpečné a stavět ohrady, které mají být vysoké přes tři metry a zakopané půl metru pod zem ještě s ostnatým drátem a elektrickým ohradníkem, by přišlo na miliony. Jen postižená pastvina má v obvodu 20 kilometrů.
 

tn.cz / TV Nova