Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.11. 2014 17:38
Vánoční zázrak

Tato vánoční reklama je HITEM INTERNETU! Podívejte se proč

Zdroj: YouTube.com

Britská síť supermarketů Sainsbury's spustila vánoční kampaň. Reklamu, kterou vypustila do světa, je hitem internetu. Za necelé dva týdny už má totiž přes 12 milionů shlédnutí. A proč je tak úspěšná? Oživuje totiž událost, kdy si na Vánoce v roce 1914 uprostřed tvrdých bojů Britové a Němci předali dárky, zahráli fotbal a bavil se mezi s sebou jako kamarádi.

Ten obrázek je takřka idylický. Uprostřed těžkých bojů na západní frontě v roce 1914, se vojáci na Vánoce "vzbouří". Přestanou střílet, vylezou ze zákopů a...

 

Začnou zpívat koledy, s nepřítele se zdraví, na některých místech dokonce spolu hrají fotbal! Vypadá to jako výborný počin kreativců z obchodního řetězce. Jenže vychází to ze skutečných událostí, které se odehrály před 100 lety.

 

Dodnes se o tom mluví se jako o Ypreském zázraku či Vánočním zázraku. V prosinci 1914 se válčilo teprve pár měsíců, vojáci měli zažít první Vánoce na frontě. Jenže do bojování se o svátcích ani Britové ani Němci nehrnuli. Proto došlo k nevídané situaci.

 

Už ani není jasné, kdo to odstartoval. Ale najednou se začaly ze zákopů obou válčících stran ozývat vánoční koledy. Na některých úsecích fronty dokonce vojáci vylezli ze zákopů a začali si rozdávat dárky. Je dokonce zdokumentováno, že na některých místech hráli proti sobě fotbal. Jak utkání dopadlo, není jasné, některé zdroje hovoří o tom, že vyhráli Britové 3:2, ale utkání se nedohrálo, protože píchli míč o ostnatý drát.

 

Dočasné příměří, které šlo spontánně od vojáků sloužících na frontě, a o němž mnohdy generálové ani vyšší důstojníci nevěděli, trvalo na různých úsecích fronty různě. Někde jen pár minut, někde pár hodin, někde dokonce vydrželo až do Nového roku.

 

 

Když se to poté dozvěděli vyšší velitelé, samozřejmě zuřili. Nicméně k vyšším trestům nedošlo. Jednotky pouze byly odveleny na jiný úsek fronty, některé německé jednotky pak na východní frontu.

 

Bylo to naposledy, kdy k takové spontánní akci došlo. Nikdy nic takového už se poté neopakovalo. Naopak. Svátky byly mnohdy zneužívány k tvrdým a překvapivým útokům.

 

Jak už bylo řečeno reklama řetězce Sainsbury's, která z "Vánočního zázraku" vychází je hitem internetu. Za necelé dva týdny už má přes 12 milionů shlédnutí a každou hodinou toto číslo stoupá. Nicméně někteří lidé upozorňují na to, že video se až příliš podobá klipu Piepes of Peace od Paula McCartneye z roku 1983!

 

Jak si jsou obě videa podobná můžete posoudit v této galerii:

 

17

GALERIE: Srovnání: Paul McCartney (Pipes of Peace) a reklamy Sainsbury's

Zdroj: YouTube.com

Srovnání: Paul McCartney (Pipes of Peace) a reklamy Sainsbury's - 1

Hodnocení:

 

Na klip Paula McCartneye se pak můžete podívat ZDE:

 

TN.cz / hmr