Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.8. 2017 20:17
šíří se

Toxická vejce děsí Evropu, našli je už i na sousedním Slovensku!

Zdroj: TV Nova

Vejce kontaminovaná toxickou látkou fipronil původem z Nizozemska se dál šíří Evropou. Kromě Německa a Belgie se objevila i na Slovensku. V České republiky zatím výskyt prokázán nebyl.

Kontaminovaná vajíčka našli inspektoři Slovenské veterinární a potravinové správy ve velkoskladě v obci Vrbové. Obsahují toxickou látku, která může při dlouhodobé konzumaci ohrozit hlavně děti.

 

Na Slovensku inspektoři objevili 24 balení vajec. Dodací listy teď musí ověřit inspektoři. Do stravovacích zařízení se ale prý problematická vejce nedostala.

 

Fipronilový skandál vypukl minulý týden. Toxickou látku objevili na 17 farmách v Nizozemsku. Podezření padá na firmu, která prováděla masivní odvšivovací kampaň. Látku prý přidala do přípravku proti vším a klíšťatům. Z nositelů se pak dostala do vajec. Belgie a Nizozemsko teď čelí kritice, že o nebezpečných výrobcích informovali pozdě.

 

 

Světová zdravotnická organizace klasifikuje preparát na hubení hmyzu jako mírně toxický. V praxi to znamená, že jeho dlouhodobé užívání ve vysokých dávkách může poškodit játra nebo ledviny.

 

 

Po provalení skandálu provádějí inspektoři na Slovensku náhodné kontroly. Hygienici se chystají i do restaurací. Zatím se vejce objevila v Belgii, Německu, Francii a Velké Británii. Podle české veterinární správy výskyt infikovaných vajec v Česku nehrozí.

Petra Matýsková / lud TN.cz