Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.6. 2018 15:03
Čtvrtý případ letos

V Česku jsou další toxická jablka z Polska! Prodávala se v Albertu

Úroda jablek
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Inspektoři odhalili další jablka z Polska, která obsahovala nebezpečné množství pesticidů. Jen od začátku roku už je to čtvrtý případ. Jablka se prodávala v obchodech společnosti AHOLD, tedy v Albertu.

"Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v tržní síti další případ jablek z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů," uvedl mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal. Šlo o nebalená jablka odrůdy Gala, šarže V805223456.

 

Do Česka se jablka znovu dostala z Polska, jako už ve čtyřech letošních případech. Dodavatelem této šarže byla společnost Bakker s.r.o., jablka se prodávala v obchodním řetězci Albert. Inspektoři vadnou várku objevili v Novém Jičíně.

 

"Jablka obsahovala rezidua pesticidu chlorpyrifos v množství 0,20 mg/kg, což je dvacetinásobek maximálního povoleného limitu," sdělil Pospíchal. Chlorpyrifos je insekticid, který se používá na ošetření napadených listů, ovoce a plodin.

 

 

Chlorpyrifos je pro člověka toxický. Narušuje funkci hormonů v lidském těle, riziko představuje především pro těhotné ženy. I nízké vystavení tomuto pesticidu může vést k poškození mozku dítěte. Mezi následky otravy patří pocit sucha v krku, porucha spánku, zhoršení paměti, bolesti hlavy, poruchy řeči.

 

O podobném případu informovali inspektoři na konci února, v polovině a na začátku ledna, kdy kontrolovali polská jablka z Makra. Na konci listopadu uvedli, že odhalili pesticidy v jablkách pocházejících z Polska, která koupili ve velkoobchodu big.fresh.fruits.

epa TN.cz
Reklama