Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 1. 2016
Zákeřná bakterie

Varování: V pražských Letňanech našli nebezpečnou legionellu!

Bakterie legionelly pod mikroskopem
Zdroj: profimedia.cz

V pražských Letňanech objevili legionellu. Zjištěné hodnoty převyšují doporučený limit až desetinásobně! Lidé v domech našli vyvěšené postupy, co dělat, a mohou jen čekat, až se situace zlepší. Nápravu má zjednat Pražská teplárenská.

Zvýšený výskyt legionelly zjistili hygienici v letňanských ulicích Bukovecká, Dobratická, Chlebovická a části Tupolevovy. "ZŠ Tupolevova, tedy i jídelna se nachází na jiném řádu teplé vody než pojmenované ulice, kterých se to týká. Tedy rodiče školáků mohou být uklidněni," uvedl na Facebooku starosta Prahy 18 Ivan Kabický.

 

Ani ostatních oblastí se nebezpečí netýká. Nápravu má teď zjednat poskytovatel teplé vody v infikovaných objektech, kterým je Pražská teplárenská. "Zítra je také porada ředitelů všech školstských zařízení a budeme společně situaci sledovat," ujistil starosta.

 

Nikdo z obyvatel nebyl zatím nakažen a v případě rychlého jednání ani bakterie nikoho neohrozí. Pražská teplárenská i hygienici žádají o spolupráci, v domech byly vyvěšeny informační letáky a návody, jak se chovat. Lidé by měli vodu nejdříve odtáčet a vodovodní kohoutky pravidelně čistit nebo dezinfikovat savem.

 

 

Bakterie legionelly lze běžně najít ve vodním prostředí. Nejrychleji se bakterie množí v teplotách 25 až 45 stupňů Celsia, ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech. Při teplotách nad 60 stupňů legionella umírá, při nízkých se nemůže množit.

 

Legionella může přenášet tzv. legionářskou nemoc, která se šíří vdechnutím bakterií do plic. Aerosol vzniká dopadem, vířením nebo rozstřikováním vody, nejčastějším zdrojem v bytech jsou sprchy. Hygienické předpisy jako kompromis připouští určité množství legionel v teplé vodě bytových domů, hodnota však není pro výrobce závazná.
 

epa TN.cz