Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 12. 2014
být stále mlád

VĚDECKY OVĚŘENO! Známe recept na dlouhověkost!

Dlouhověkost
Zdroj: Thinkstockphotos

Hledáte recept na dlouhý život? Budete se divit, jak je to jednoduché! Výzkumy hovoří jasně a tady je návod!

Milujete svůj život a chtěli byste být na světě co nejdéle? Vědcům se podařilo zjistit, jak se dožít co nejvyššího věku. Překvapí vás, co výzkumy odhalily a jak jednoduše si takové přání můžete splnit.

 

Vše totiž záleží na psychice a na tom, jak staří se cítíte. Vědcům z londýnské Univerzity College, kteří se touto tématikou zabývali a snažili se najít spojitosti mezi přístupem k životu a stářím, se totiž podařilo zjistit, že lidé, kteří se cítí o pár let mladší, než je jejich skutečný věk, mají nižší úmrtnost než ti, kteří jsou ztotožněni se svým skutečným věkem. Právě pozitivní vztah k věku se tak může stát klíčem vytoužené dlouhověkosti.

 

A jak tento výzkum probíhal? Vědci sledovali téměř 6,5 tisíce lidí s průměrným věkem 65,8 let. Mezi nimi byli ti, kteří se cítili přesně na svůj věk,  kteří se cítili o dost mladší a naopak i ti, kteří si připadali starší, než jsou. Ve výzkumu se samozřejmě počítalo i s dalšími faktory ovlivňující úmrtí, jako jsou například nemoci, bohatství, vzdělání, kouření, pití alkoholu nebo fyzická aktivita.

 

 

A jaké byly výsledky po 99 měsících, tedy téměř po 8,5 letech sledování? Úmrtnost u lidí, kteří si mysleli, že jsou mladší, než je jejich skutečný věk, byla 14,3 %. U sledovaných, kteří se cítili stejně, jako je jejich skutečný věk, byla 18,5 %. A u dospělých, kteří si připadali starší, než jsou byla úmrtnost  24,6 %.

 

"Tato studie je důležitá, protože poskytuje další důkaz, že vnímání stárnutí může mít reálné dopady na zdraví starších osob," řekl Becca R. Levy, profesor epidemiologie a psychologie na Yale School of Public Health v New Haven v Connecticutu.

 

Vědci na základě výzkumu nabádají, aby lidé, kteří se cítí starší, na což může mít vliv nejen například nemoc nebo osamocení, byli psychicky podporováni a zahrnováni aktivním programem.

mis TN.cz