Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.2. 2016 18:56
video testujeme

VELKÝ TEST ŠUNKY: Ve které je nejvíce masa a je nejchutnější?

Zdroj: TN.cz

Šunku si občas koupí snad každý masožravec. Správná vepřová šunka, na kterou jsme se rozhodli tentokrát zaměřit, by měla být z kýty a příjemně jemně chutnat. Splňují to ale všechny na trhu? Rozhodli jsme se to zjistit a nakoupené šunky jsme poskytli k otestování našemu odborníkovi Petru Stupkovi!

Nakoupili jsme napříč trhem různé vepřové šunky, tedy jak ty standardní, tak i výběrové, i ty nejvyšší jakosti. Obsah masa v jednotlivých baleních se tak pohyboval mezi 60 a 96 %. Náš kulinář postupně ochutnával jednotlivě naservírované vzorky a hned hodnotil jejich vzhled, vůni, chuť a konzistenci. Jednotlivé vlastnosti vzorků Stupka bodoval a po sečtení bodů utvořil konečné pořadí. A jak mu chutnalo?

 

Ačkoliv bylo vzorků rovnou pětadvacet, žádný v testu vyloženě nepropadl. A to je dobrá zpráva pro nás všechny. Samozřejmě, daly by se na trhu asi sehnat šunky, které svou kvalitou a obsahem masa, nevyhovují, my jsme ale na takové v regálech supermarketů nenarazili. "Před lety by se nám o něčem takovém mohlo leda tak zdát," prozradil nám Stupka.

 

 

Nejméně bodů ve Stupkově hodnocení získala trojice výrobků, a to dušená šunka výběrová od značky Krásno, dušená šunka Bivoj a dušená šunka krájená Korrekt. "Když je koupíte, nebudete litovat, ale můžete volit i lepší," hodnotí kulinář výrobky na sdíleném 23. až 25. místě. O něco lépe skončily další tři šunky, a to dušená šunka Baroni, dušená šunka výběrová Gustoso a dušená šunka standard značky Schneider. Patří jim sdílené 20. až 22. místo v našem hodnocení.

 

Tabulka - Pořadí testovaných vepřových šunek

 

Další šunky v pořadí jsou již podle Stupky nadprůměrné kvality. Na 14. až 19. místě našeho testu se umístila dušená šunka K-Classic, Delikatesní vařená šunka Zimbo, Vepřová šunka Royal značky Ponnath, Poctivá šunka od kosti od Kosteleckých uzenin a Šunka od kosti nejvyšší jakosti od značky LE&CO. Jejich společným znakem je, že jsou poněkud tužší. Například šunky K-Classic a Zimbo jsou ještě k tomu nakrájené na příliš silné plátky. "Ideální jako teplá šunka k bramborové kaši, méně už na chleba s máslem," radí kulinář. Vzorek číslo 24, tedy šunka od značky Ponnath, má sice nejvyšší podíl masa ze všech testovaných výrobků, je ale poněkud suchá a bez šťávy.

 

Jemná a chutná dušená šunka. Tak by se daly stručně pojmenovat všechny ty, které se vešly do skupinky produktů na 6. až 13. místě našeho testu. "Jsou opravdu šunkové chuti i vůně, prostě takové, jak šunka má být," chválí je Stupka. Které šunky to jsou, se můžete podívat v naší přehledné tabulce.

 

 

Těsně pod stupně vítězů by Petr Stupka umístil šunku nejvyšší jakosti z Alberta a Váhalovu šunku (sdílené 4. až 5. místo). "Je to ovlivněné mou individuální chutí," přiznává kulinář. Bronz bere selská šunka značky Berger, která je krásně tence nakrájená a šťavnatá. A i o vítězství se tentokrát musely podělit dva výrobky. Stupkovi nejvíce chutnala Bohemia šunka značky Chodura a Česká šunka od Vocílky.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TEST DĚTSKÉ ŠUNKY: Vybírejte podle obsahu masa!

Velký test dětských pitíček: v lahvičce je až 20 kostek cukru!

Noční můra dietologů: 9 nejpodivnějších jídel z fastfoodů

10 jídel, které nás pomalu zabíjí! Možná je jíte denně

VIDEO: Žena sní plátek uzeného za setinu vteřiny. Vdechne ho...

Vyhazujete skořápky od vajec? Pak děláte obrovskou chybu!

TN.cz

Diskuze

24.2. | 09:59 amperek50
4
Náhlasit nevhodný komentář
Najdete si uz konecne odbornika na zradlo a ne tuhle atrapu
23.2. | 19:30 Marie Machálková
3
Náhlasit nevhodný komentář
Mezi dnešníma šunkama si bohužel opravdu nemůžu vybrat, jednu dobu mi jakž takž chutnala šunka od kosti, ale pro mne-a nejen pro mne jsou všechny hodně slané.V akci Lídlu, kde byl šunkový salám podle receptu z roku 1972, mi chutnal víc, než dnešní šunky.Navíc v něm bylo mezi 80-90% masa. Solte méně!
23.2. | 19:08 Karel Vilím
3
Náhlasit nevhodný komentář
Firma CHODURA obsadila přední pozici po právu, protože její šunky jsou opravdu excelentní. Chodím si pro ně přímo do jejich uzenářství, jsou čerstvé, voňavé, poctivé. To jsou šunky jako za první republiky, konstatuje vždy můj tchán, kterému je 89 let a ty časy pamatuje:).
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme