Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 9. 2017
Oktoberfest

Začal svátek všech pivařů! Všude voní klobásky a pivo teče proudem

Zdroj: TV Nova

V Mnichově začaly největší pivní slavnosti na světě. Pořadatelé Oktoberfestu očekávají, že přijede šest milionů lidí. Za pivo zaplatí více než loni. Jeden litr bude stát necelých 11 eur, tedy asi 285 korun.

Bavorské prapory vedly průvod krojovaných Mnichovanů. Jeho středobodem nemohlo být nic jiného než tuplák piva. Pak už přišlo oficiální zahájení slavností, které měl na starosti tradičně mnichovský starosta.

 

Následující dva týdny poteče pivo proudem. A to pořádným. Většinou se ho vypije kolem osmi milionů litrů, což je necelá třetina roční produkce všech bavorských pivovarů.

 

"Doufám, že všichni, kdo se tu baví, se vrátí domů živí a zdraví. Doufám, že nejhorším scénářem bude potřeba dát si následující ráno prášek na bolení hlavy," řekl starosta Mnichova Dieter Reiter.

 

Do stanů na ploše 42ti hektarů se za zábavou, hudbou, jídlem a opileckým tlacháním valily davy lidí. Až tři čtvrtiny z nich byli přitom Bavoři, zahraniční turisté tvoří jen menšinu. "Vždycky se těším na dobrou náladu, pivo, tanec, přátele a skvělé kuře," řekla návštěvnice Oktoberfestu Savi Kuclicová, proč na slavnost chodí.

 

 

Kuřata patří k Oktoberfestu stejně neodmyslitelně jako pivo. Na festivalu se jich prodá až půl milionu. Chybět samozřejmě nesmí ani statisíce klobás a párků nebo tradiční preclíky.

 

"Jezdím sem každý rok a vždycky sedím u stejného stolu. Oslavuju s tuplákem, jídlem a skvělou atmosférou," prozradil návštěvník Oktoberfestu Armin Jumel.

 

 

Na festivalu pracuje kolem 12ti tisíc lidí. A takovéto davy vyvolávají obavy o bezpečnost. Omámení alkoholem totiž může snadno vést k agresivitě.

 

"Je tu mnoho policistů i pracovníků ochranky. Nikdy nemůžete zajistit bezpečnost úplně, ale jsem přesvědčený, že jsme pro to udělali všechno," dodal starosta města Reiter. Letošní Okoberfest potrvá do 3. října.
 

vbo, Matěj Sviták TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.9. | 10:02 Roman Skala
9
Atmosféra a zážitek odpovídá vloženým prostředkům. Správný pivař by měl alespoň ...
17.9. | 22:34 jansuk
0
Rexrothak: Asi tak :-))))
19.9. | 19:51 vechtr-z-protivina
0
Náhlasit nevhodný komentář
Roman Skala: Dávám bod a plné sympatie s názorem
18.9. | 10:02 Roman Skala
9
Náhlasit nevhodný komentář
Atmosféra a zážitek odpovídá vloženým prostředkům. Správný pivař by měl alespoň jednou za život vykonat cestu na tento festival požitků. Nikomu neberu fascinaci pokleslými pražskými muzikály a stupidními výstavami prostitutek, ale prachy se dají vyhodit i příjemněji.
18.9. | 08:51 vechtr-z-protivina
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kdejaký úchyl, teplouš a darmošlap, co vyluzuje zvuky jak kobyla v posledním tažení je vydáván za cééélebritu. Ti Bedindzi, Christoveavove, Bangove a jiní cigoši ze kterých je mi na zvracení už jen při pohledu, kdy ještě neotevřou ani klapačku.
18.9. | 08:47 vechtr-z-protivina
0
Náhlasit nevhodný komentář
A jinak můžeme Bavorákům závidět úctu k tradicím. V ČR se to vše zpřetrhalo. Dokonce i tradiční kultura se zašlapala, lidová muzika, tradiční dechovka atd. je v ČR něco podřadného, ty nejvymaštěnější to spojují s minulým režimem a podle toho ta kultura pak vypadá.
18.9. | 08:38 vechtr-z-protivina
0
Náhlasit nevhodný komentář
Hodně měst, vesniček a dokonce i v soukromí si dělají lidi Oktoberfest vlastní. Basa 20 oktoberfestových piv se dá v krámu koupit za 15-16€. K tomu dobrá sešlost, tradiční muzika, dobroty a je taky veselo.
18.9. | 08:33 vechtr-z-protivina
0
Náhlasit nevhodný komentář
Je to 1x za rok, neopakovatelná atmosféra..., kdo chodí tady do zaplivané putyky, myslím si, že utratí za měsíc více. Ale rok od roku vězší omezování a nyní zprasili i sobotní estrádní pořad na ARD "Dirndl, Fertig, Los". Myslel jsem, že to je pořad pro přiteplence a ne tradiční ...
18.9. | 08:28 vechtr-z-protivina
0
Náhlasit nevhodný komentář
Na Oktoberfestu posledních let mi více než mass za 11€ vadí to, že mne tam šacují pomalu na každém kroku, nesmím mít batoh, tašku, minerálku. A to vše kvůli té muslimské pakáži. Pokud vypiješ 5 mázů silného oktoberfestového piva, seš kabrňák. Něco na zub k tomu, suvenýr a památku, vejdu se do 100€
18.9. | 08:22 vechtr-z-protivina
0
Náhlasit nevhodný komentář
V okolí např. Staroměstského náměstí a na jiných atraktivních místech v Praze není problém dát za 1/2 litr piva i přes 100Kč. Tak si tu nehrajme, že máme pivo nějak extra laciné. A o pivní kultuře u nás nemůže být ani řeč, na rozdíl od Bavorska.
18.9. | 06:49 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Letos jistě nebude hlavní příčinou agrese na Oktoberfestu omámení alkoholem, ale zblbnutí islámem.
18.9. | 05:45 maxfox
1
Náhlasit nevhodný komentář
Přestal jsem chodit na točený,když jeho cena vzrostla na 25,- Kč za půllitr. Raději si koupím domů soudek,tam se cena pohybuje do 16,- Kč.