Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 1. 2015
ANKETA přehled změn

Politici chtějí omezit pravomoci prezidenta. Souhlasíte? Hlasujte!

Zeman u korunovačních klenotů
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Miloši Zemanovi se vrací to, jak až doposud pohrdal Ústavou a "idiotskými ústavními zvyklostmi". Trvalo to sice dva roky, ale teď ostatní politici vrací úder. Chtějí omezit pravomoci prezidenta a lépe mu v Ústavě vyjmenovat jeho povinnosti.

Návrh na omezení pravomocí prezidenta připravil ministr pro legislativu Jiří Dientsbier (ČSSD). Co všechno by se tím pro prezidenta změnilo? Nebylo by toho tak úplně málo...

 

Především prezident Zeman už na počátku svého volebního období dlouhé měsíce váhal se jmenováním vlády. Tohle by už napříště nemohl. Dientsbierův návrh prezidentovi tuto povinnost stanovuje "bez zbytečného odkladu".

 

Anketa

Jste pro omezení prezidentských pravomocí?

Hlasovalo 12448 lidí.

 

Kromě toho by změna Ústavy mohla usnadnit prezidentovo odvolání z funkce. Tzv. impeachment by byl snazší než dosud, kdy může žalobu na prezidenta navrhnout pouze Senát a to jen kvůli velezradě nebo hrubému porušení Ústavy. Navíc to musí podpořit tři pětiny senátorů a tři pětiny poslanců. Návrh změn Ústavy počítá s tím, že nově by mohl podat a odhlasovat žalobu proti prezidentovi buď senát nebo sněmovna - každý zvlášť.

 

Novinkou je i to, že by po úpravách Ústavy nemohl výhradně sám prezident jmenovat členy bankovní rady. Vzhledem k tomu, že prezident nepěstuje s podhradím, a to včetně politiků, příliš dobré vztahy, je reálné, že by tyto změny mohly sněmovnou a senátem projít.

 

 

Protože by šlo o větší změnu Ústavy, hodlají se předkladatelé dohodnout se širším politickým spektrem a Ústavu proměnit nejen několika malými úpravami. Proto by napříště třeba členové vlády nebyli zároveň poslanci, ale jejich mandát by byl klouzavý a ve Sněmovně by je zastupovali náhradníci. Uvažuje se také o prodloužení mandátu ústavních soudců. Nově by namísto deseti let mohli být ve funkci třeba 12 nebo 13 let, ale pak už by nemohli být znovu do funkce zvoleni.

tn.cz / David Garkisch