Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 5. 2017
setkání s Putinem

Zrušte zbývající sankce a víza, vyzval Erdogan Rusko

Vladimír Putin, Recep Erdogan
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před odletem do Soči na schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem vyzval Rusko, aby v zájmu definitivní normalizace vzájemných vztahů bezodkladně zrušilo zbývající obchodní sankce proti Turecku. Potvrdil také, že s Putinem bude jednat o situaci v Sýrii.

"Pokud chceme dosáhnout obchodního obratu 100 miliard dolarů, tak musíme rychle a úplně zrušit všechna tato omezení. Chceme, aby se tak stalo. S Putinem vynakládáme velké úsilí, abychom vyřešili klíčové otázky a vrátili vztahy na dřívější úroveň," řekl Erdogan.

Reklama

 

Turecký prezident za největší překážku rozvoje spolupráce označil ruské sankce. Současně ujistil, že Ankara usiluje o to, aby spolupráce s Ruskem byla vyvážená a bilance příznivá pro Moskvu. Dodal, že rozvoj spolupráce nezbytně vyžaduje i zrušit víza.

 

Moskva zavedla sankce v listopadu 2015 v reakci na incident, při němž turecké stíhačky sestřelily nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér Su-24. Bombardér, působící v rámci ruského uskupení v Sýrii, podle turecké verze událostí narušil turecký prostor, což ruská strana popřela. Po sestřelení stroje syrští povstalci podporovaní Tureckem zastřelili jednoho ze dvou pilotů a zabili dalšího ruského vojáka při operaci na záchranu druhého pilota. Moskva a Ankara se znovu sblížily po Erdoganově omluvě za smrt ruského pilota loni v červnu, a také po nezdařeném pokusu o převrat v Turecku loni v červenci.

 

 

Erdogan dnes prohlásil, že jedním z hlavních bodů jednání s Putinem nepochybně bude situace v Sýrii, kde oba státy efektivně spolupracují a mají společné cíle v podobě ukončení krveprolití, zajištění územní celistvosti Sýrie a politické urovnání konfliktu. Doufá, že s Putinem se v Soči dohodne, jak přijatá rozhodnutí uskutečnit v praxi.

 

Zatím poslední schůzka obou prezidentů se konala v březnu.

TN.cz
Reklama