Podivné praktiky

Agrofert chtěl využít pro dotace malou firmu. Ta o ničem nevěděla

Agrofert
Zdroj: Profimedia
Téma:

Skupina Agrofert si měla k dotacím dopomáhat podivnými praktikami. Například prostřednictvím malých firem jako je Zámečnictví Šejvl. To mělo společně s chemičkou Synthesia z holdingu Agrofert žádat o téměř dva miliony. Jeho majitel však o ničem nevěděl. Upozorňuje na to Evropská komise ve své předběžné zprávě.

Evropská komise ve své auditní zprávě poukazuje na případ zámečnictví, které sídlí v obci s 240 obyvateli. Rodinná firma měla v roce 2016 žádat společně s chemičkou Synthesia 1,9 milionu korun z Operačního programu Zaměstnanost, upozornily úterní Hospodářské noviny. Obě firmy měly za peníze provádět školení svých zaměstnanců.

 

"Vůbec netuším, jak jsme se dostali do nějaké zprávy o dotaci. V našem účetnictví rozhodně nic takového nemáme," řekl deníku majitel zámečnictví Jan Šejvl. Ten navíc prozradil, že má firmu pouze s manželkou a žádné zaměstnance nemají.

 

Peněz by si však stejně moc neužili. Zámečnictví totiž mělo dostat pouze 10 tisíc korun, zatímco několik stovek tisíc by pak skončilo na účtu chemičky od Agrofertu. Rodinná firma podle Komise měla pouze zvýšit šanci při získání dotace.

 

 

Samotná Synthesia se však brání, že nakonec dotaci nevyužila, projekt zastavila a vše si platila ze svého. Jak se chemička dostala na jednu žádost s malou rodinnou firmou, však zástupci společnosti odpovědět nedokázali. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky firma jednala na doporučení agentury.

 

Evropská komise poukázala i na další podivné případy. Tou nejznámější je například dotace na inovativní výrobní linku pro toastový chléb Penam. Mělo jít o inovativní řešení, a proto na něj putovaly peníze z programu na inovace. Podle zprávy Komise na ní však nic objevného nebylo.

 

 

Pokračování ve vývoji zlepšení výroby dusíkatých hnojiv údajně slibovala v žádosti o dotaci 50 milionů korun také společnost Lovochemie, která také patří do skupiny Agrofert. V žádosti uvedla jako vzor společnost Hnojiva Duslo, který takovou výrobní linku má.

 

Podle auditorů jde však o firmu ze stejného holdingu, nelze tak žádat o peníze v programu na inovace. Lovochemie tak podle Evropské komise neměla na dotaci nárok.

pan TN.cz