Zásadní krok

Alžběta II. se kvůli pandemii stahuje do ústraní. Mimo bude řadu měsíců

Královna Alžběta II.
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
11.5. 2020 16:42
Téma:

Britská královna Alžběta II. se nejméně na několik měsíců stáhne z veřejného života a zůstane až do odvolání na hradě ve Windsoru. Podle všeho tak půjde o nejdelší absenci panovnice za celou její 68letou vládu.

Že královská rodina bere hrozbu pandemie koronaviru smrtelně vážně, dokazuje i fakt, že celé léto má zůstat pro veřejnost zavřený Buckinghamský palác, což se nestalo už bezmála tři desetiletí, píše americký Newsweek.

 

Čtyřiadevadesátiletá Alžběta II se nezúčastní ani řady tradičních letních událostí, například oblíbených zahradních večírků nebo přehlídek. Nejistý je podle The Times i královnin podzimní program - například setkání s delegací z Jihoafrické republiky.

 

Podle Ingrid Sewardové, která o královně napsala knihu, bude pro panovnici dlouhá izolace velmi těžká, protože právě všelijaká veřejná vystoupení a akce jsou tím, co ji žene kupředu. Proto prý také v poslední době mluvila ke svým poddaným alespoň prostřednictvím projevů.

 

 

"Nemyslím si, že bychom ji do podzimu nějak víc viděli. Jsem si jistá, že se nepodívá do Buckinghamského paláce," předpovídá Sewardová.

 

Zároveň ovšem respektovaná odbornice na královskou rodinu tvrdí, že Alžběta II. se bude chtít do veřejného života určitě vrátit. "Vždycky říká, že jen díky tomu, že tak tvrdě pracuje, tak má energii jít dál," míní Sewardová.

 

Kvůli pandemii měla královna smutnou oslavu narozenin:

 

TN.cz