Schůzka u prezidenta

Zeman rozhodne o odvolání Rafaje, oznámili Babiš s Hamáčkem

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč, Háta Sassmannová
Publikováno 8. 9. 2020
Téma:

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v úterý setkali s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Diskutovali především o odvolání šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. Zeman se s ním příští týden setká a rozhodne.

Schůzka mezi prezidentem Milošem Zemanem a šéfy koaličních stran Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem na zámku v Lánech začala ve dvě hodiny odpoledne.

 

Se Zemanem jednali především o osudu šéfa předsedy ÚOHS Petra Rafaje. Chtěli ho přesvědčit, aby Rafaje z postu odvolal. Lídři koaličních stran se na tom shodli už koncem července.

 

"Pan prezident si vyslechl naše argumenty a setká se s panem předsedou příští týden. Potom oznámí svoje stanovisko," oznámil Babiš na tiskové konferenci. "Chce si vyslechnout i argumenty pana Rafaje, potom se nějakým způsobem rozhodne," doplnil Hamáček.

 

 

Po odvolání šéfa úřadu volají neziskové organizace, ale také třeba vedení Ústeckého kraje. Rafaj vykonává funkci už od roku 2009. Prezident ho podle zákona může odvolat v případě, že závažným způsobem porušuje nestrannost úřadu nebo případně naruší důstojnost své funkce.

 

 

Řeč ale nejspíš nebyla pouze o Rafajovi. Zeman, Babiš a Hamáček mluvili také o zrušení superhrubé mzdy. Prezident s tím na rozdíl od vládních představitelů nesouhlasí.

 

"My jsme to zrušení a snížení zdanění podmínili celkovým schválením rozpočtu. Pan prezident si nás pozval 20. září s paní Schillerovou na jednání o rozpočtu," prohlásil Babiš. "Okrajově jsme se tím tématem zabývali. Pan prezident dorazí na jednání vlády o státním rozpočtu a je připraven i tam tu debatu vést," řekl Hamáček.

 

"Daňová otázka musí být zarámovaná do celkového rozpočtu pro příští rok," zopakoval vicepremiér. 

 

 

Babiš se znovu ohradil proti kritice Světové zdravotnické organizace (WHO), podle které je postup české vlády špatný a situace v tuzemsku zneklidňující. "Všichni si vzpomínáme, jak prezident Trump řekl, že jim už nebude dávat členské příspěvky," podotkl premiér. Podrobnosti čtěte zde.

 

O novém způsobu trasování se podle Babiše rozhodne na konci týdne. "Počkejte si na pátek, není pravda, že budeme zavírat do karantény celé třídy," vyzval.

TN.cz