Přísná opatření

Biden chce zavést roušky napříč USA a turisty poslat do karantény

Joe Biden v Oválné pracovně
Zdroj: Profimedia
Petr Barták
Petr Barták
Aktualizováno 8:54
22.1. 2021 3:56
Téma:

Prezident Joe Biden nastínil neveselý obraz toho, co čeká USA v příštích týdnech, protože pandemie nepolevuje. Počet úmrtí na koronavirus dokonce přirovnal ke ztrátám, které USA utrpěly během druhé světové války.

Joe Biden uvedl na svém čtvrtečním brífinku za přítomnosti viceprezidentky Kamaly Harrisové a ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci Anthonyho Fauciho, že “pomoc je na cestě.“ "Věci se budou i nadále zhoršovat, než se zlepší," řekl Biden a vysvětlil, že do krize se USA nedostaly ze dne na den a bude trvat měsíce, než se podaří situaci zvrátit.

 

Podle Bidena budou muset být mezinárodní cestující, kteří přijedou do USA, před zahájením cesty nejen testováni na přítomnost viru, ale musí být po příjezdu do USA umístěni do karantény. Rovněž nařídil nošení roušek ve všech federálních institucích.

 

 

Prezident označil výrobu zdravotnického materiálu za “válečné úsilí v plném rozsahu.“ V USA již zemřelo na covid-19 na 400 000 lidí. Toto číslo Biden přirovnal k počtu obětí, které USA utrpěly za druhé světové války, kdy zemřelo až 420 000 Američanů. Podle nejčernějšího scénáře by počet zemřelých na koronavirus mohl do konce února vystoupat až na půl milionu.

 

 

V jednom bodě během čtvrtečního brífinku se prezident pokusil Američany ujistit tím, že trval na tom, že na rozdíl od administrativy jeho předchůdce budou odborníci na vědu a veřejné zdraví hovořit přímo s občany a budou pracovat bez politických zásahů.

 

Zatímco výsledky výzkumů o nošení roušek kryjících dýchací cesty jsou sporné a jednotlivé státy po celém světě volily různé přístupy k jejich zavedení, Biden učinil z roušky ústřední součást boje své administrativy proti koronavirové pandemii.

 

Je ironií, že ve středu, jen pár hodin po vyhlášení strategie v boji proti koronaviru, byli Biden a jeho rodina vyfotografováni u Lincolnova památníku bez roušky. Tu neměl ani na čtvrteční tiskové konferenci. Krátce nato na svém briefingu neměla roušku ani tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

 

Joe Biden se pustil do práce ihned po inauguraci. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Související témata:
TN.cz