Zahraničí

S Bidenem přichází změny. Slibuje zmírnit pandemii a zatočit s rasismem

Ve Washingtonu ještě neskončil inaugurační den, ale svět už se ptá, co nová americká vláda změní. Joe Biden národu slibuje, že zmírní pandemii a vykoření rasismus. Důležité změny se očekávají i na poli zahraniční politiky.

Joe Biden slibuje Američanům i celému světu mnohé, na zahraničním poli má ale nejednoho soupeře. Vůdce KLDR Kim Čong-un chtěl podle amerických médií v den inaugurace testovat nové balistické střely.

Podle odborníků by KLDR měla v následujících měsících stupňovat tlak na Spojené státy a jejich nového prezidenta. Trump se se severokorejským diktátorem během svého funkčního období sblížil, a dokonce ho považoval za přítele. Biden o něm mluví úplně jinak. Pompézní vojenskou přehlídku den před inaugurací pořádal i další z amerických úhlavních nepřátel, a to Írán.

Související obsah

Podle Joea Bidena je Amerika zpátky a celý svět bude sledovat, jak si nový prezident v zahraniční politice povede. Týkat se to má oživení zpřetrhaných pout s Evropou, návratu k pařížské klimatické dohodě nebo obnovení členství ve Světové zdravotnické organizaci.

Výrazné změny čekají Spojené státy i na domácím poli, a to například v otázce rasové diskriminace. Biden chce zvrátit i průběh koronavirové pandemie, která už stála život přes 400 tisíc Američanů.

"V den inaugurace vás požádám, abyste po dalších 100 dní nosili roušky. Podle expertů zachrání nošení roušek ode dneška do dubna až 50 000 životů," prohlásil před několika dny Biden.

Související obsah

Jeho předchůdce se s funkcí rozloučil poměrně divoce. Američané si budou pamatovat hlavně útok jeho příznivců na Kapitol. Trump i kvůli tomu čelí druhé ústavní žalobě, a to jako jediný z amerických prezidentů.

Podle tamních médií se ale nehodlá politiky vzdát a zvažuje založení nové "vlastenecké strany". Za čtyři roky by tak mohl kandidovat na prezidenta znovu.

V pokračování politické kariéry by mu přitom mohla zabránit právě ústavní žaloba, pokud tedy projde senátem. Otázkou také zůstává, jak se republikánská strana vypořádá s krizí, do které ji Donald Trump během posledních měsíců v úřadu dostal.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz