volby v USA

Trump utrpěl další poražku, tvrdí média. Biden získal republikánskou baštu

Joe Biden
Zdroj: NBC news
Joe Biden se zřejmě stal novým americkým prezidentem
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 10:56
13.11. 2020 8:01
Téma:

Americké prezidentské volby stále nejsou u konce, vítězství Joe Bidena je však už více než jasné. Hranici potřebných 270 volitelů už dávno překonal a nyní měl získat na svou stranu i Arizonu, díky které se dostal na 290 volitelů. Arizona je přitom tradičně republikánskou baštou.

O tom, že Biden porazil současného prezidenta Donalda Trumpa v Arizoně, informovala řada velkých amerických médií, jako je CNN, CNBC, ABC News, 9News nebo agentura AP. Podle CNN je to teprve podruhé za více než sedm desetiletí, kdy Arizonu ovládl demokrat. Tradičně v tomto jižním státě vítězí republikáni.

 

O tom, že Joe Biden se stal novým americkým prezidentem, mělo být rozhodnuto už o víkendu, kdy pokořil hranici 270 volitelů. Ta je nutná k dosažení vítězství v prezidentských volbách v USA. Díky Arizoně Bidenovi přibylo dalších 11 volitelů, čímž se dostal na číslo 290.

 

Průběžné výsledky amerických voleb:

 

Bidenovo vítězství v Arizoně může znamenat problémy do budoucna, a to právě kvůli tomu, že tam téměř výhradně vládli republikáni. Výsledky měly být jen velmi těšné.

 

Demokratům měly pomoci tři klíčové faktory: rostoucí latinskoamerická populace ve státě, nárůst přistěhovalců z liberálnějších strátů, jako je Kalifornie, a ostré výhrady řady republikánských voličů vůči osobě Donalda Trumpa.

 

 

Naposledy demokrat získal Arizonu na svou stranu v roce 1996, tehdy tam zvítězil Bill Clinton, a to také velmi těsně. Biden a Clinton jsou tak jediní dva demokratičtí kandidáti, kteří vyhráli v Arizoně od roku 1948, kdy ji získal Harry Truman. 

 

Výsledky v Arizoně ještě nejsou oficiální. Ve dvou státech - Georgii a Severní Karolíně navíc stále nebyly sečteny všechny hlasy, takže se teprve čeká na to, kdo je ovládne.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz