výstraha ČHMÚ

Zastavené vlaky, rozsáhlé výpadky proudu! V Česku udeřily silné bouřky

Téma:

Do Česka dorazily v pondělí velmi silné bouřky, které místy doprovázelo i krupobití. První silnější bouřka se vyskytla už kolem poledne na Rokycansku, ničivé kroupy se objevily například v Dobříši. V Pičíně byly velké dokonce až devět centrimetrů. Na Olomoucku zapálily blesky dva rodinné domky, v Krakovci hasiči evakuovali dětský tábor. Kvůli popadaným stromům nejezdily některé vlaky, mnoho domácností navíc skončilo bez elektřiny.

Vlnu veder ukončil přechod studené fronty, na které se objevovaly bouřky. Ty se přehnaly přes celé území Česka a na některých místech byly velmi silné.

 

Vítr v nárazech dosahoval odpoledne rychlosti přes 90 kilometrů v hodině, objevovaly se i ničivé kroupy, které měly místy i přes pět centimetrů. Na Příbramsku měly mít dokonce velikost tenisového míčku.

 

"Silné bouřky se budou objevovat zejména na jihu a východě Čech a na Moravě a ve Slezsku během odpoledne a večera," upozorňoval v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

On-line reportáž

Bouřky v Česku

22:30

Přes sedm desítek výjezdů měli hasiči ve Středočeském kraji. Nejvíce je zaměstnaly popadané stromy.

.

22:20

V Olomouckém kraji jsou stále tisíce domácností bez proudu.

.

21:20

Bouře zuří v podstatě na více než polovině území na východ a jih od hlavního města. Nejvíc blesků meteorologové zaznamenali v Pardubickém, Královéhradeckém a Olomouckém kraji.

Mapa bouřek

 

 

Meteorologové během odpoledne několikrát zpřísnili a rozšířili výstrahy. Varování před velmi silnými bouřkami platí do půlnoci ve velké části naší republiky. Nižší stupeň nebezpečí platí jen na severozápadě.

  

Zasáhla vás silná bouřka? Padají u vás velké kroupy? Své fotografie můžete posílat na email zpravy@nova.cz či na profil TN.cz na Facebooku.

  

Už odpoledne měli hasiči zejména na východě naší země plné ruce práce. "V souvislosti s přechodem studené fronty a velmi silných bouřek zaznamenali hasiči od 12 hodin zvýšený počet technických zásahů. Převážně šlo o popadané větve, stromy a poškozené střechy. Pás bouřek aktuálně prochází přes Moravu a například v Jihomoravském kraji evidují cca 130 událostí. K 16 hodině evidovali hasiči v kraji Vysočina 81 událostí, ve Středočeském a Jihočeském kraji 28 událostí a v kraji Pardubickém událostí 19," informovali hasiči na sociálních sítích kolem šesté hodiny odpoledne.

 

Bouřky doprovázely i rozsáhlé výpadky proudu. Kolem 19. hodiny bylo bez elektřiny zhruba 55 tisíc odběratelů. "V současné době řešíme velké množství poruch v okresech Pelhřimov, Žďár nad Sázavou, Blansko, Brno - venkov, Vyškov, Hodonín, Znojmo, Prostějov, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, České Budějovice. Na odstranění již usilovně pracujeme. Bohužel předpokládaný čas zprovoznění sítě nelze prozatím odhadnout," uvedla energetická společnost E.ON.

 

Výstraha před silnými bouřkami byla vyhlášena také například v Německu. Meteorologové předpovídají, že by mohl být na jihovýchodě Německa vítr ještě silnější, mohl by dosahovat rychlosti přesahující 100 kilometrů v hodině, kroupy by podle Deutscher Wetterdienst mohly mít i čtyři centimetry.

 

Silné krupobití v Dobříši.

 

GALERIE: Silné bouřky zasáhly Česko

1
/
27
Zdroj: zpravy@nova.cz
Kroupy v Pičíně

 

Výstrahy před velmi silnými bouřkami:

 

16:30 - 23:59

Hlavní město Praha, Středočeský kraj (Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Říčany, Sedlčany), Jihočeský kraj (Blatná, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vodňany), Liberecký kraj (Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod), Královéhradecký kraj.

 

17:00 - 23:59

Středočeský kraj (Benešov, Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj (České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Trhové Sviny, Třeboň), Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj (Blansko, Boskovice, Brno, Ivančice, Kuřim, Moravský Krumlov, Rosice, Šlapanice, Tišnov, Znojmo), Olomoucký kraj (Jeseník, Konice, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Krnov, Rýmařov).

 

19:00 - 23:59

Jihomoravský kraj (Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Kyjov, Mikulov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Veselí nad Moravou, Vyškov, Židlichovice), Olomoucký kraj (Hranice, Lipník nad Bečvou, Přerov), Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec, Vítkov).
 

klma TN.cz