nová varianta

Brazilská mutace děsí experty! Více trápí mladší lidi, je i smrtelnější

Mutace koronaviru
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
8.4. 2021 5:45
Téma:

Koronavirus neustále mění své podoby. Stále častěji se hovoří o tzv. brazilské mutaci, kterou odborníci detekovali v blízkosti Sao Paula a rozšířila se do řady zemí po celém světě. Z nejnovějších výzkumů navíc vyplývá, že je až třikrát více smrtelnější pro mladší lidi.

Brazilští odborníci odhalili znepokojující informaci. Podle tamního vědeckovýzkumného institutu Fiocruz je brazilská mutace až třikrát smrtelnější pro mladší lidi, navíc se mezi nimi šíří také rychleji. "Případy nákazy covidem-19 mezi brazilskými třicátníky vzrostly od začátku ledna o 565 %,“ uvádí experti.


V případě čtyřicátníků se nárůst nakažených pacientů zvýšil o 626 %, u padesátníků zaznamenali zvýšení o 525 %. Přibyly navíc také důkazy, že tato mutace s označením P.1 zvyšuje riziko úmrtí u mladších nemocných.

 


Trojnásobně se totiž zvýšil počet úmrtí u lidí ve věku od 18 do 45 let, kteří se nakazili koronavirem. Třikrát vyšší je také počet infikovaných pacientů v této věkové kategorii, kteří museli být hospitalizováni na jednotce intenzivní péče.


Mutaci zachytili experti u několika cestujících z Brazílie, kteří byli testováni na letišti v Japonsku. Tato varianta navíc obsahuje sadu dalších mutací, které mohou ovlivnit její schopnost rozpoznat protilátky.


Podle nejnovějších studií vědců z univerzity v Sao Paulu je navíc tento typ všeobecně nakažlivější a dvakrát rychleji se přenáší než původní virus. Experti navíc poukazují na fakt, že u této varianty se mohou snáze lidé znovu nakazit.

 

Brněnské laboratoře odhalily novou mutaci koronaviru. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz